USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN

07-02-2021
Google News

Yoğun tartışmalar sonrası, Batman Üniversitesine rektör ataması yapıldı. 
Yeni kurulan ve çok ciddi eksikleri bulunan üniversiteye, liyakat sahibi, vizyonu açık, iletişimi kuvvetli, şehre değer katacak, üniversiteyi kalkındıracak bir rektörün atanması, hepimizin temennisiydi. 
Tüm bunların yanında, bir de Batmanlı olması, şart olmasa bile gururumuzu okşayan bir seçenekti. 
“Son dönemde, siyaset, bürokrasi ve akademide aktif olan Karadeniz lobisinden biri gelmezse, kesin Gercüşlü biri oturur o koltuğa” demiştim. 
Sayın Cumhurbaşkanımız, uygun gördü ve Gercüşlü bir hemşehrimiz bu göreve atandı.
Şimdi diyebilirsiniz ki ODTÜ’de okumuş, Oxfort’ta çalışmış, birçok makale yazmış, başarılara imza atmış, siz onu sadece Gercüşlülüğü ile yâd ediyorsunuz.
Eyvallah ama bir Gercüşlü, eğer böyle bir koltuğa niyet etmişse, zaten o işleri çoktan halletmiştir. Adamlar bu işin piri... 
Hem Gercüş, Batman’ın en önemli markalarından biri. Bilinirliği üst seviyede. 
Hani bir fıkra anlatırlar, 2 arkadaş çalışmak için Almanya’ya gitmiş, “nerelisiniz?” diye sormuşlar.
Biri “Gercüşlüyüm” demiş, diğeri “İstanbullu”
Görevli şöyle bir bakmış “Gercüş tamam da şu İstanbul Türkiye’nin neresinde?” demiş. 
Belki İstanbul örneği biraz abartı kaçmış olabilir ama Avrupa dahil, tüm dünyada Gercüş’ü tek geçeriz. 
2000’li yılların başında üniversiteden yeni mezun olmuşum, ömrümde ilk ve tek mülakatıma gireceğim. 
Ankara’ya davet edildim. 
Koca bir binanın üst katlarının birinde 10-12 kişilik bir komisyonun önüne çıktım. 
Komisyon başkanı çok tecrübeli, bürokrasinin ve Ankara’nın tozunu atmış 60’lı yaşlarda bir Genel Müdür yardımcısıydı. Birkaç teknik sorudan sonra, beni tepeden tırnağa süzdü. 
“O anda MR’ımı çekiyor” dedim. 
Gözlerimin için bakıp “nerelesin?” dedi. 
“Batmanlıyım” dedim. 
“Batman’ın neresinden?” dedi. 
Ben Gercüş deyince, içinden mi köyünden mi demesiyle, kahkaha tufanının kopması bir oldu. 
Bir iki kişi ise oldukça resmi bir şekilde durup olanları izliyorlardı. Galiba, espri bunun neresinde, bunlar niye gülüyorlar diye merak ediyorlardı. 
Tecrübeli bürokrat, bunu da sezmiş olacak ki hemen onlara dönüp, “siz Gercüş’ü bilmiyorsunuz galiba” dedi. Şahıslar, olumsuz şekilde kafalarını sallayınca, Gercüş fıkraları havada uçuşmaya başladı. 
Ben de Ankara’nın ve mülakatın havasından çıkmış, sıcak aile moduna geçmiş, muhabbet ediyorum. 
İçimden de 12 kişiden 2 kişi Gercüş’ü bilmiyorsa, Ankara’da tanınırlık, % 80 civarlarında kalıyor. 
Bu % 20 üzerinde çalışmamız gerekir diye aklımdan geçiriyorum.
işin şakası bir yana, Gercüşlü hemşehrilerimiz, bizi dünyanın her tarafında gururlandırıyorlar. İnşallah Prf. Dr. İdris Demir hocamız da Batman Üniversitesi’ne, Batman’a ve taşıdığı kimliğe çok ciddi katkılar sunar, farkını fark ettirir, biz de burada onu öven yazılar yazarız. 
Bilen bilir, ben çok pis eleştiririm. Eleştirirken de hemşehrilerimi pek kayırmam. 
Ama size açık çek hocam, siz güzel hizmetler sunun, Batman’ın güzelliğine bilimine, huzur, barış ve kardeşliğine katkı sunun, biz de sizi bol bol övelim. 
Biliyorum, bilim adamı için övgü, istenen şeylerin ilk sıralarında yer almaz. 
Ama marifet iltifata tabidir. 
Biz de bir hemşehrimizin marifetleri ile gurur duyup,  duyurmak için sabırsızlanıyoruz. 
İnşallah, 4 yılda üniversitemiz en az 14 sıra yukarı doğru bir sıçrama yapar. 
Sonraki 4 yılda da ilk 14 için baskı yaparız.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?