USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

GÜZELLİKLER ŞEHRİNDE YAZARLAR GEÇİDİ

27-10-2019
Google News

Güzelin olduğu her yer güzeldir. Yeri güzelleştiren kendi fiziki özellikleri değil bağrında barındırdıklarıdır.
Batman, hem kendi güzel hemde bağrında barındırdıkları.
Berrak bir sudur Batman. Üzerine ne kadar bulanık su dökerseniz dökün, arıtıp taşıran, berraklaştırıp aslına döndüren…
Bu çok önemli nitelik, kadim kültürlerin göstergesidir. Hâlbuki Batman, çok genç bir şehir. Yaş olarak babamdan bile daha genç. Çeşitlilikte çok fazla. Çevre tüm illerden ve komşu ülkelerden hatta komşu olmayan il ve ülkelerden çok fazla insanı almış, tek bir kazanda kaynatıp, tek bir halk olarak sunmuş. Kaynarken oluşan sıcaklık, insanları birbirine yaklaştırmış, toprağıyla kaynaştırmış, yüzüne sıcaklık, haneye bereket vermiş. Gelen gidene de o sıcaklık yansıtılmış.
Biz çok sıcak insanlarız, gelen en soğuk insan bile bizi sever, bize sempati duyar.
Zaman zaman berraklığımızı bozan kirli sular akmaz mı olur tabii ki! Lakin biz onu anında taşırır, otonom şekilde aslında döndürürüz.
Üçüncüsünü düzenlediğimiz kitap fuarına baktığımızda, bu güzellik beni daha umutlandırdı. Genç, çoluk, çocuk, gün boyu stantlarda dolaşıyor, okuyor, kokluyor, konuşuyor, tartışıyor hatta yalıyorlar. Evet evet yalıyorlar, okumayı bilmeyen minik yavrular o kitaplara yapışıp, dillerini sürüyor, buruşturup çantalarına koyuyorlar.
Bu dünyanın en büyük zenginliği değil mi sizce de?
Geçen seneki fuarda, küçük oğlum 10’a yakın kitap aldı. Bunun neresi ilginç demeyin?
Oğlum geçen sene okumayı bilmiyordu. Bu sene de bilmiyor ama yine her gittiğinde birkaç kitap alıyor.
Bu neyi gösteriyor?
Oynamak istedikleri genlerimizin aslına döndüğünü?
Ceddimizin kitapla doğup, kitapla yoğrulup, kitapla gömüldüğünü, hepsinin birer yürüyen kitap olduğunu ve bizim aslımıza rucu etmeye başladığımızı gösteriyor. Kitapla aramıza konulan fiziki ve psikolojik engellerin yıkıldığını gösteriyor. Kitabın hayatımıza sirayet ettiğini gösteriyor.
Fuarın en güzel yanıysa, insanların kitaptan yazara ulaşması, onlarla tartışması, kör noktaların aydınlatılması için zaman geçirmesi.
Bir yazar içinde en güzel şey bu değil mi ?
Kendi yazdığından bazen kendisinin bile aklına gelmeyecek anlamlar çıkarılması…
Valilik ve Milli eğitimin hakkını da yemeyelim. Bu organizasyonda kitap, yazar, vatandaş buluşmasında, oldukça büyük gayret gösterdiler. Düzenlenen programlar, seçilen yazarlar çok iyiydi. Yapılan programlarda, boş olan salonda görmedim.
Buda çok iyi bir referans olarak geri dönecek Batman’a .
Fuarın yanında, salonlarında dolduğunu gören yazarlar, bunu her yerde, herkese anlatacaklar.
Anlatmayan olursa, sütümüzü helal etmeyiz.
Şaka bir yana, güzelliğin doğasında, kendini ifşa etme özelliği vardır. Güzelliğin diğer bir özelliğiyse, bulaşıcı olmasıdır.
Gelin, Batman’a gelin, bu güzelliği görün, tadın, bulanın…
Hep güzelliklerle anılan bir şehir olmamız dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?