USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HIZLI TRENE HIZ VERİLMELİ…

14-02-2019
Google News

Tren deyince, anılarımız canlanır, gözlerimiz dolar, burnumuz tüter…

Halbuki tren de istasyon da aynı yerinde.

Eskiden neredeyse tek ulaşım aracımızken, şimdilerde alternatif çokluğundan unutuldu gitti. Ama çoğumuzun çocukluğunda yaşadığı anılar hep gözlerinde tüttü.

Ezanla kalkılırdı, erkenden istasyona gidilirdi. Yürüyerek gidilirdi, çünkü sizin veya komşunuzun bir aracı yoktu. Taksi çağırmakta çok büyük lükstü.

Sokaklarda bekçiler, kediler ve tatlıcılar vardı sadece, “tatli var tatlii, şireli kurmeli tatliiii” diye bağırırdı avazı çıkana kadar küçük çocuklar.

Tatlıların kokusu gelirdi burnunuza, çarşıya doğru yaklaştıkça, simitçiler görülmeye başlardı. “Sıcak simiiiit” diye bağırırdı onlarda. Sonra tıkış tıkış trene biner, çekirdekçi, eskimocu, dondurmacı ve daha birçok seyyar satıcı…

Kompartıman muhabbetleri…

Ne günlerdi ama!

Teknolojinin gelişmesiyle, mazide kaldı hepsi. Lakin tren teknolojisinin gelişmesiyle de mazi canlanmaya başladı.

Hızlı tren projesi hepimizi heyecanlandırdı. 2015 yılında cumhurbaşkanımızın Malatya Elazığ Diyarbakır’a hızlı tren sözü vermesi bizi de umutlandırdı.

Çünkü Diyarbakır hemen dibimizde. Oraya geldi mi bize de gelir. Lakin biraz bastırmak gerekir.

Batman potansiyel olarak uygun, teknik alt yapı olarak uygun, fiziki şartlar hayli hayli uygun.

Aslında siyasi zeminde uygun, eeee?

Uygun olmayan durum, Diyarbakır’a kadar gelen hızlı terenin Batman’a uzanmaması. Bunun için herkesin, siyasetçi, bürokrat gazeteci iş adamı herkesin elini taşın altına koyması ve baskı uygulaması gerekir.

Çünkü hızlı tren en az uçak kadar konforlu ve kullanışlı. Direk uçuşun olmadığı yerlere sizi çok daha hızlı ve ucuz şekilde ulaştırır. Direk uçuşun olduğu yerlere de daha hızlı olmasa bile daha ucuz ve belki de daha konforlu…

Bu durum ticaret ve turist hareketliliğini de artıracak, bölgeler arası geçirgenliği de. İnsanlar çok daha rahat şekilde seyahat edecek.

Bunu daha öncede gündeme getirmiştik, bazı girişimler de olmuştu. Lakin elimizde hala somut bir şey yok. Çalışma yapıyoruz, görüşüyoruz, bakıyoruz…

Bakmanın ötesine geçmek lazım artık. Sınırları atmamız gerekir, hızlı treninin bölgeler arası değil ülkeler arası sınırları da kaldırması gerekir. Bu sınırların kalkması sizce kimi kalkındırır?

Hasap kitabımızı iyi yapalım. Sadece Batman için değil tüm bölge ve sınır ötesi için bu projenin uygulanması gerekir. Batman ayağı basit, yaklaşık 80 km ve tünel yok doğru dürüst köprü bile yok. Hazır demir yolu da var. Güçlendir yada yanına döşe gel.

Hepimiz bir taraftan bastıralım. Seçim ağzı sözünü aldık mı bir sonraki seçime kadar bineriz inşallah. Sonrasında devamı için mücadele ederiz.

Mesele Batman olunca, Batman’ın ekmeğini yiyen, suyunu içip havasını soluyan herkesin harekete geçmesi dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?