USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HÜLLE DEĞİL HİLE!

05-02-2020
Google News

Kaş yapayım derken, göz çıkarmak diye bir tabir vardır.
Sanırım, vatandaşı iş güç sahibi yapmak için kurulan İş Kur’un yaptığı da tam olarak bu!
İstihdamı artırmak ve işsizliği azaltmak için kurulan kuruluş, vatandaşı alıp eğitiyor, belli bir süreliğine sigorta primi ve maaşını ödeyerek istihdam ediyor.
Buraya kadar her şey çok güzel.
Gelelim bu işin suiistimallerine!
...
Napolyon savaşı kaybeden komutanı çağırıp hiddetle bağırmış, savaşı niye kaybettik?
Komutan, bunun 40 sebebi var.
Napolyon, saymaya başla, demiş.
Komutan 1 diye başlamış, barut bitti…
Napolyon dur demiş. 
Geri kalan 39’u saymaya gerek yok.
Bu işte de olan tam olarak bu!
...
İstihdamı artırmak için iş-kur personel verip, sigorta primi ve maaş ödemesi yapıyor. Firma ise bedava aldığı personel kadar kişiyi kapı önüne koyuyor.
Olur mu öyle şey, demeyin.
Maalesef oluyor. 3 ay veya 6 ay fark etmez. Adam hesaplıyor, 10 personel olsa ayda neredeyse 30 bin lira eder. Adam tek ayda arabayı satıp bir üst modelini alır. Kapıya koyduğu işçiye de zaten tazminat falan ödemiyor.
Olur mu demeyin.
Yakın zamanda, Batman’da 1 firma, İş Kur’dan 35 personel alıyor. Hemen 28 personeli kapı önüne koyuyor. 3 -5-7 belki 10 yıllık personeller, kapı dışarı!
İşveren, “beleş işçi varken, sizi niye çalıştırayım,” diyor.
Bu 28 kişiden birisi ile görüştüm, tazminat falan vermemişler, üstüne içeride kalan 2500 tl parasını da sonra hallederiz diye ödememişler.
Bakınca, 35 kişi, 3 binden hesaplasan(brüt asgari ücret 2943) 105 bin, 3 ay deseniz, 315 bin. 6 ay olsa…
Ticari olarak düşünseniz, yaptıkları mantıklı.
Ahlaki olarak düşünseniz, çok kötü!
Kanuni olarak bakarsanız, durum biraz çetrefilli.
Konuyu İŞ-KUR il müdürü Besim Eviz bey ile de görüştük. Onlara verilen belli taahhütler var. Mesela şu kadar personelin altına düşmeyeceksiniz diye. O taahhütleri yerine getiriyorsa, İş Kur’un müdahale şansı olmuyormuş.
İyi de bu personellerin tazminatı, sosyal hakları, psikolojileri, kaç yıllık emekleri…
Buna sebep olan kanunları ve idari işlemleri ihdas eden ve uygulayanların hiç mi sorumluluğu yok?
Bu 28 aileyi(belki de bu sayı artacak), bu karda kışta, kim koruyup kollayacak?
Niyet iyi olsa da sonuç çok kötü!
Bu sonucun oluşmasında etkisi ve yetkisi olanların hiç mi yapacak bir şeyleri yok?
Bu tür örnekler ne kadar sıklıkla yaşanıyor?
Kaç kaş yapıldı, kaç göz çıkarıldı?
Bunun bir istatistiği ve tedbiri var mı?
Kamu adına soruyor ve acil tedbir talep ediyoruz.
Lakin İş kur üzerinden işletilen süreç bazen amacının zıddına işliyor. Bunda tabii ki İş kur görevlilerinin ve yöneticilerinin ihmali veya suiistimali söz konusu değil.
İşletme sahipleri yasal boşlukları çok iyi değerlendiriyor ve hülle ile hile yoluna başvurup, işsizlere iş bulmak için çalışan kurumu, işçileri işsiz hale getirir duruma düşürüyor.
Nasıl mı hülle, bunun çeşitli yolları var.
Mesela aynı firma farklı şirketler üzerinden personel alıyor. İşkura başvuran şirket personel ve sigorta desteği alıyor, diğer şirket adına çalıştırılan elemanlar ise kapı dışarı ediliyor. Kağıt üzerinde devlet desteği alan firma eleman çıkarmamış görülüyor ama gerçek bunun tam tersi.
Aynı yerde çalışan, aynı üniformayı giyen, aynı kaptan yemek yiyenlerden biri A şirketi, diğeri B şirketi personeli. İş öyle olunca da kılıfa uyuyor. Birde arada bunların sigorta giriş çıkışları da yapılıyorsa…
Diğer taraftan İŞ-KUR’dan aldığı personelin hesabına yatan asgari ücretin bir kısmını cebe indiren patronlar var.
Sigortanı yatırayım, 1500 tl maaş vereyim diye anlaşıyor, İş Kur’un hesabına yatırdığı 2500 liranın, 1000 lirasını cebe atıyor.
Bunlar acı gerçeklerimiz, bunu sadece İş Kur’un çözmesini beklersek yanlış yapmış oluruz.
Başta toplumun ahlaki yapısına el atmamız gerekir ki bu çok uzun bir süreç. Primerde bizim, siyasetçi, bürokrat, dernek, oda, gazeteci olarak bu işin üzerine gitmemiz, işçilerin hakkını patronlara ezdirmememiz gerekir.
Vali beyin de bu işi bir komisyona havale edip, araştırma yapması elzemdir.
Kamu kaynaklarının, kamunun yararına işletilirken, sonucun kamuya nasıl yansıdığının iyi hesaplandığı yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR