USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR?

19-01-2020
Google News

Katil kelimesi, sözlükte insan öldüren kimse olarak geçiyor.

Yani bir insanın canına kasteden ve bu girişiminde başarılı olan herkes katildir.

Dünya sağlık örgütü verilerine göre her yıl 600 bin kişi pasif içicilikten ölüyor ve bu 600 bin kişiyi katleden insanlar içimizde serbestçe geziyor!

Üstüne afra tafra yapıyor, yok efendim, özgürlüğümüz kısıtlanıyor...

Birde üstüne adam öldürme özgürlüğü mü istiyorsunuz?

Maalesef ölen değil öldürenler mağduru oynuyor!

Bu şehirde ayda kaç kişi kalp damar ve solunum yolu hastalıklarından ölüyor biliyor musunuz?

Bunların kaçının sebebi sigara?

Dokümanlar ortaya dökülse, çok kişi ortalığa dökülecek!

Bu kadar genç ve ani ölümlerin sebeplerini tekrardan araştırmak gerekir.

Direk sigaradan ölenlerin sayısı ise yılda 6 milyon.

Basit bir istatistikle Batman’a bu 6 milyondan kaç kişi düştüğünü hesaplayabilirsiniz.

Lakin bizim mevzumuz intihar değil cinayet. Sigara içen intihar eder. Ama başkasını dumanına maruz bırakan cinayet işler.

Bu husus, dünya sağlık örgütü verilerine göre sabittir.

Bu işin şehrimize yansımasına gelince, her kurumda her sokakta her kafede hatta her büfede sigara içilmesi bence cinayet işleme serbestisidir.

Kendi iç denetimini yapan bir kurumda çalışan arkadaşım, cezasını yatırmak için vergi dairesine gitmiş, vergi dairesindeki memur, sadece sizin kurum bu kadar sigara cezası kesiyor, bizde olsa, o cezayı kesenin ağzını burnunu kırarlar demiş. Yani biz çok rahat içiyoruz, bu rahatı bozanı da bozuyoruz, sizde bozun demiş.

Buna belediyeyi, çevre il müdürlüğünü, baroyu, adliyeyi ve hastahaneleri de ekleyin…

Hele hastahaneler!

Geçtiğimiz haftaiçi bir hasta ziyareti için bölge hastahanesine gittik. Hastahane kantininde yaklaşık 20 dakika kadar oturduk. Dumandan göz gözü görmüyordu. 20 dakikanın sonunda kendimi dışarı zor attım. Sert öksürük, sonrasında titreme ile devam eden bir nöbete dönüştü. Belki de yorgunluk veya önceden var olan bir virüsle de birleşerek beni yatağa düşürdü, yaklaşık bir haftadır yatıyorum.

Yatarken de düşünüyorum, orada hastası olan insanlar sabahtan gece yarılarına kadar yaklaşık 16 saat orada kalmak zorundalar. Gelen her misafir yine bu dumana maruz kalmak zorunda.

Peki niye bu insanlar dışarı çıkıp sigara içme yolunu denemiyorlar?

Yok efendim, hastaları var, gerginler falan!

İyi de bizimde hastamız var ve bizde gerginiz ve biz sizin dumanınızı solumak, onunla da ölmekte istemiyoruz.

Madem bir yasa ve yasak var, niye kimse bunu denetlemiyor?

Denetliyorsa, nasıl bu kadar yoğun duman birikiyor?

Bu dumandan günde kaç kişi hastalanıyor?

Bu hastalardan kaç kişi bu yolla ölüyor?

Abartmıyorum, gidin uzmanlarla konuşun, ölüm niye bu kadar basit olmuş sorun?

En yaygın kanser türü olan Akciğer kanserinin %95’i sigara kaynaklı. Sizce sadece içenler mi %95 yoksa dumana maruz kalanlarda var mı bunun içinde?

Kusura bakmayın ama hepiniz katilsiniz. Dumanınızı pervasızca üzerimize salıyorsanız, katilsiniz!

Bir kafeye gidip rahatça kahve içmemize izin vermiyorsanız, katilsiniz!

Yolda yürürken bile dumanınıza maruz kalıyorsak, katilsiniz!

Bu 600 bin(pasif içicilikten ölen) kişinin hepsi uzayda ölmüyor. İşte bu şekilde kantinde, kafede, yolda, araçta, balkonda, salınan dumanlara maruz kalıp hastalanıyor. Bünyesi zayıf olan, maruziyeti yüksek olan yada altta yatan başka bir hastalıkla birleşende ölüyor ve siz öbür dünyaya katil olarak gidiyorsunuz!

Mutlu musunuz?

Bu konuda vali beye de çağrımız var. Denetim ekiplerini de toplayın bu işin niye işlemediğini sorun. Niye tüm kurumlarda, özel işletmelerde ve hastahanelerde sigara içiliyor?

Sonsöz gazetesinden önce çalıştığım gazetenin patronu sigara şikayet hattını arayıp gazetenin yazı işleri müdürünü yani şuan ki patronumuz Ercan Atay’ı şikayet ediyor. Bir süre sonra şikayeti yapan şahsa bir telefon geliyor, “abi hakkınızda şikayet var, birazdan sizi denetlemeye gelecekler, haberiniz olsun” deniyor.

Şikayeti yapan patron şok! Şikayeti kendi içinde patlıyor.

Kusura bakmayın ama bu iyilik değil ihanettir.

Cinayete yardım ve yataklıktır.

Bu konuda başta vali bey olmak üzere tüm kurum amirlerinin hassas davranmalarını bekliyoruz.

Sigara içmenin intihar, dumanını başkasına soldurmanın cinayet olduğunun bilindiği yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?