USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İRAN’DA GÜVENLİK PROBLEMİ VAR MI?

05-12-2018
Google News

Çok zengin bir kültür, tarih ve edebiyat geçmişine sahip olan İran’a gitmekten imtina etmenin bir sebebi de güvenlik kaygısı.

Uluslararası algı operatörlerinin oluşturdukları korku ikliminde, İran’a neredeyse başrol verilmiş. Hâlbuki İran’da hiçbir güvenlik problemi yok.

Doğru düzgün karakola bile rastlamıyorsunuz. Trafik düzenini sağlamak için caddelerde trafik polislerine, ibadethanelerde ise askerlere(ibadet için) rastlıyorsunuz. Güvenlik güçleri ile iletişim problemi yaşamıyorsunuz. Size oldukça samimi davranıyorlar.

Silah taşımak ve silah ruhsatı almak yasak. İş böyle olunca da silahlı eylem veya patlama söz konusu olmuyor.

Sistem basit, sistemi bozarsan, meydan da asılırsın!

Khoy şehrinde bir silahlı soygun yaşanmış. 3 soyguncudan biri silah taşıyormuş. Soygun esnasında bir banka görevlisi vurulmuş. 3 soyguncu yakalanıp, meydanda asılmış…

Cezalar net ve caydırıcı olunca suç oranı da düşüyor.

Hırsızlık ve anarşi gibi olaylar pek yaşanmıyor.

Yabancılara karşı baskı var mı?

Tüm dünyaya karşı bir tecrit içerisinde olan ülkede mutlaka güçlü bir istihbarat ağı vardır. Bu istihbarat ağı mutlaka gelen insanları bir süzgeçten geçiriyordur. Ama biz İran’da bulunduğumuz müddetçe hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadık. Üstümüz aranmadı, çantamıza bakılmadı, nereye gidiyorsunuz denilmedi. Sınır kapısında bile doğru düzgün bir kontrolden geçmedik. Yani anlayacağınız gece gündüz çok rahat şekilde gezdik dolaştık. Merak ettiğimiz her yere de girdik. Kimse bizi rahatsız edici tek bir ima da bile bulunmadı.

Problemli değilseniz, problem yaşamazsınız.

Tahran metrosunda, kadın vagonuna bindik, orada bile bize kızmadılar(yabancı olduğumuzu anladılar galiba). Allahtan bizde durumu erken fark edip, ilk durakta dışarı atlayıp erkek tarafına geçtik.

İRANLI LAZLAR

İran’da Hazar denizi kenarında bizim Karadeniz gibi bir bölge var. Onlarda çay yetiştiriyorlar, onlarda çok hızlı konuşuyor, onlarda çok kıvrak zekâya sahip ve onlarında burunları uzun ve taraklı…

İranlılar onlarında Türkiye’de ki Lazlarla aynı olduklarını düşünüyor.

İranlılar savaşlarda kaybettikleri askerlerine çok büyük önem veriyor. Caddelerde resimlerini asıyor, abidelerini yapıyor, ailelerine sınav muafiyeti, maaş ve sosyal haklar tanıyorlar.

Zorunlu askerlik İran’da 24 ay. 20 yaşına gelen her erkek vatandaş askere gitmek zorunda. KISA DÖNEM YOK…

İranlılar, 17 Rabiulevveli Peygamberimiz (sav) in doğum günü olarak kabul ediyorlar. O gün tüm resmi binalar ve çarşılar kapalı. Biz de o gün Tahran’daydık. Kahvaltı yapacak yer bulmak için epey dolandık. Kahvaltı onlarda klasik, omlet yada kara şimşek dediğimiz taneli mercimek çorbası(Bazı yerlerde ise bal kaymak ve süt veriyorlar). Sonra da boş caddeleri arşınlamaya başladık. Caddeler çok düzgün ve uzun. Boş olunca bir caddede baştan başa yürüyelim dedik, sonunu getiremedik. Çok yorulunca aynı yolu geri döndük…

Kafe kültürü çok zengin. İnsanlar buralarda çok rahatlar. Tahran’da gittiğimiz elit bir kafede TÜRKÇE MÜZİK ÇALINCA ŞAŞIRDIK…

Herkes İbrahim Tatlıses, Muhteşem Süleyman’ı ve Acun Ilıcalı’yı biliyor. Buradan da anlaşılacağı gibi Türk kanalları izliyorlar. Bizde olan bitenden haberdarlar.

Kaşıkçıyı soruyorlar, Kaşıkçıya ne oldu diyorlar…

Bizi seviyorlar. Bize karşı bir ön yargıları yok. Türkmen birisine Hz Ömer ve Hz. Aişe annemize karşı olan tavırları soruyorum, öyle bir şey yok deyip konuyu kapatıyor.

Anladığım kadarıyla, bir grup marjinal kesim var. Ama bunun toplumsal yansıması minimal boyutta.

Cami ve mescitlerde kıble hep hafif sola bakıyor. Birde camilerde küçük taşlar var. Alıp secde yerlerine koyuyorlar, secdeye giderken başlarını taşın üstüne koyuyorlar. Otel odasına da seccade ile birlikte aynı taştan koymuşlar.

Sahabe ve Ehli Beyt namaz kılarken başlarını hep taşa toprağa koydukları için onlarda başlarının altına taş veya pişirilmiş toprak koyuyorlar…

Kaldığımız otelde bile odaya seccadenin yanında o küçük taşlardan koymuşlardı…

Devam edecek…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?