USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İŞSİZLİK TEHDİDİ YA DA HAPİS

İŞSİZLİK TEHDİDİ YA DA HAPİS
12-09-2021
Google News

 “Aşıya değil faşizme karşıyız. Tıp fakültesinde temel ders: Faşizm. Esaret değil, özgürlük. Türk Tabipler Birliği değil, küresel faşizmin Türkiye ofisi. Gerçek doktorlar baş tacımız şarlatanlardan hesap soracağız.”

11 Eylül’de Maltepe’de aşı karşıtı eylemde taşınan pankartlarda aynen bunlar yazıyordu. Çok garibime gitti. Alışkın değiliz. Karşı yakadan bunları işitmek pek alışkın olduğumuz bir şey değil. Hep bu yakadan atılan sloganları, bir aşı dayatmasının karşı yakaya attırması ilginç oldu.

Ve eylemin başını çeken ünlü gazeteci Abdurrahman Dilipak çıkıp şunları söyledi “Hayatı bir kambur gibi sırtımızda taşımaktansa, şerefli bir ölümü yeğ tutarız.”

Ve devamında Dilipak ne diyordu “Buraya geldik adalet istiyoruz, buraya geldik barış istiyoruz, buraya geldik özgürlük istiyoruz.”

Biz de istedik hepsinden ama onların yerine ne aldığımız ortada. Siz de isteyin bakalım ne alacaksınız.

Valla bu coğrafyada faşizm karşıtlığı için eylem gerektiren o kadar şey yaşandı ki aşı dayatması yanında masum kalır.

Aşı olmak ya da olmamak.

İşte bütün mesele bu.

Bir garip salgın belasıyladır tüm dünya uğraşıp duruyoruz. Tüm dünyada vaka sayısı 219 milyonu, can kaybı da 5 milyonu buldu.

Her gün değişen dönüşen bir bela ile boğuşuyoruz. Aşıların üretilmesi ve insanların aşılanmasıyla vakaların ve ölümlerin azaldığı söyleniyor.

Her konuda olduğu gibi aşı konusunda da bölündük. Tıbben nedir ne değil tek bir şey söylemeye bilgim de yok malumatım da.

En fazla, etrafımda, yakınımda uzağımda ölenlerin, aşı yaptıranı yaptırmayanı kıyasına örnek verebilirim ki o da gerçek ve bilimsel bir dayanak olmayacak.

Mesele aşı olmak ya da olmamaksa, bu bir tercih meselesidir. Olmayı ya da olmamayı ne kimse dayatabilir ne de tercihimizden ötürü bizi cezalandırabilir.

Peki, öyle mi? Maalesef değil.

Bakın bazı kurumlar, aşı olmayan çalışanların, 27 Ağustos’a kadar aşı olmalarını, olmazlarsa 1 Eylül itibariyle 1 ay ücretsiz izne ayrılacakları tehdidinde bulundu. Ve duyduğum örnekler var ki ayırdı da. Bir sonraki aşamada aşı olmamakta ısrar edeni işten atarlarsa şaşırmam.

İnsanları aşı olmak konusunda ikna edemeyince ekmekleriyle tehdit edip aşı yaptırmaya çalışıyorlar. Bu da yetmiyor, bakın Batman’da bir okulda öğretmenlere gönderilen mesajda ne yazıyor:

“Okulumuzda görevli öğretmenlerden aşılarını tamamlanmayanlar veya aşı olmayanlar haftada iki kez PCR testi vermesi gerekir. Öğretmenlerden PCR testi yaptırmayan ve sonucunu sunmayanlar hakkında tutanak tutulması ve iki aydan iki yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasıyla ilgili il hıfzıssıhha kurulunun kararı bildirilmiştir.”

Bu da aşı olmayana hapis tehdidi.

Aşı karşıtı değilim öncelikle onu belirteyim, ama bu dayatmalara karşıyım.

Aşı olmak istemeyenlere dönük, mahalle baskısı, işveren tacizi, işten çıkarma, yargılayıp hapse atma tehdidi kabul edilemez bir hukuksuzluktur.

Kendinizi korumak adına sizin gibi düşünmeyenlerin bu şekilde hakkına geçmek en başta devletin ve kurumlarının önüne geçmesi gereken bir durumken tam aksine İl Hıfzıssıhha kurullarının eliyle uygulanması daha büyük bir garabettir.

Sizin sağlığınız ya da toplum sağlığı her ne gerekçeyle olursa olsun, henüz sonuçları ve yan etkileri bilinmeyen ve uzun vadede çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğinden endişe edilen bir aşı zorla yapılamaz. Ve bu zorla yapılan aşı için rıza metni ya da onam formu ne diyorsanız artık, kimseye imzalatılamaz.

En fazla yapılabilecek olan nedir?

Aşı yaptıranlar endişeleniyorsa yaptırmayanlardan daha çok korunabilir.

Yapanla yaptırmayanı nasıl mı bileceğiz.

Onu da İl Hıfzıssıhha Kurulu bulsun.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
UBEYD BAŞ
UBEYD BAŞ
İŞSİZLİK TEHDİDİ YA DA HAPİS KUSURUNA BAKMAYA GELDİM “ALLAH İNSANI İDDİASINDAN VURUR” BELEDİYEDEN HACİZ SÜRPRİZLERİ SAĞLIKTA SULAR DURULMUYOR HASTANE ENFEKSİYONUNDAN KAÇ ÇOCUK ÖLDÜ? İSTEMEM EKSİK OLSUN BİZ BİZE ÖLÜRÜZ SORUN YARATMAYA VAR MISINIZ? ACİL KAÇIŞ RAMPASINA ÇAĞRI “İNANMA, YALAN HEPSİ SEVGİLİM” İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN DÜZELTME VE AÇIKLAMADIR EDEP YA HU ÖZLEDİK SENİ ANTİK/ACI ÇOCUK BAĞIŞIKLANDIRSAKDA MI NORMALLEŞSEK HALKA RAĞMEN HALK İÇİN AKADEMİK VİZYONU OLAN REKTÖR İSTİYORUZ HURDACILARIN MEZAR TALANI HASTANE KAPISI VE 50 YILLIK ÇÖZÜM ÇUVALLADIK GÜNDEM REKTÖRÜN ZİYARETLERİ BÖLGEDE RANT TELAŞI KURUSIKI KAHRAMANLIK BÖLGE HASTANESİNİN AYARI İLE OYNAMAYIN YOLLARDA KAYGAN TUZAKLAR MİLLİ EĞİTİM DEĞİL ÇİFTLİK GÜLTEPEDEKİ ARSA MESELESİ! HADİ PEDAL BASMAYA GÜLTEPELİ HİZMET BEKLİYOR BAĞIŞLAYIN AMA… BAĞIŞLAYIN AMA… BAĞIŞLAYIN AMA… CUMHURU CUMHURİYETTE AŞAĞILAMAK KORONAYA KURBAN EDİLİYORUZ DEĞİŞMEDİ DEĞİŞMEYECEK BELEDİYEDEN BESİLİ SİNEKLER PROJESİ DAHASI VAR 6 SAATLİK HASTANE MACERAMIZ KORONA DEĞİL CEHALET KOROSU HAKKIN VAR AMA HAK ETMİYORSUN TAKVİMLER 2050’Yİ GÖSTERDİĞİNDE HEP BİRLİKTE 7. YILA KARARSIZDAN KARARLAR BİR VİRÜSÜN GÖR DEDİKLERİ BİRLİK Mİ TEKLİK Mİ? BİZDEN ÖĞRENDİ BİZİ ÖLDÜRÜYOR KORONA DEĞİL BU KAFA ÖLDÜRÜR COĞRAFYA YIKILDI KADERİMİZ AYNI BATMAN’DA TRAFİĞİ MUMA ÇEVİRDİLER ARTIK OLMAYACAK HASTAYIZ VE TEDİRGİNİZ MİLLET BAHÇESİ MİLLETE YASAKLANIRSA SERMAYENİZE SAHİP ÇIKIN ESKİTTİĞİMİZ KADAR ESKİDİK HERKES GÜCÜNÜN YETTİĞİNE GÜÇLÜNÜN BASINI DEĞİL GÜÇLÜ BASIN HUKUKU HAKKI ÇİĞNERSE ENGELİN EN BÜYÜĞÜ SİZSİNİZ FELEĞİN TEKERİNE ÇOMAK FİLM OLSA BU KADAR OLUR MIŞ GİBİ İŞLER BİR PİLOT OLAMADIK EĞİTİMDE DİBİ BULMAYA AZ KALDI İÇİMİZDEKİ FANATİZMİN AHLAKSIZ DİLİ GERÇEKLE SOSLANMIŞ YALAN BİLİNÇLENMİŞ DEĞİL BİLEYLENMİŞ SIĞINACAK BİR YALAN VER BANA NE YAPABİLECEĞİNE Bİ BAK KİMİNİN HAİNİ ÖTEKİNİN KAHRAMANI GÜLTEPE’DE YENİ ÇETELER KOYUN MASALI BAYRAM DEĞİL TATİL İLK TAŞI GÜNAHSIZ OLAN ATSIN RUS TOSUNCUKLAR BATMAN’DA TERS ŞERİDE ZORLUYORLAR IRKÇILIKSA BUDUR FAŞİSTLİKSE BUDUR ALİ CENGİZ OYUNLARI BİTMEZ YASAKLASAK DA MI KIZSAK YASAKLAMASAK DA MI... EN NEZİH MAHALLEDE EN REZİLİ YALANLARIN BEDELİ NEDİR? CANLI YAYININ CANSIZLARI GOT: FİNALİ 23 HAZİRAN’DA İSTANBUL’DA FETVAMI İSTİYORUM ÜÇ DEYİNCE... BU TOHUMU SİZ EKEBİLİR MİSİNİZ? VİCDAN ZORBALIĞA KARŞI AKP ÜYELERİ KİME OY VERDİ HDP’DE MEHMET DEMİR FARKI ZALİMİNE HİZMET BATMAN’DA EN İDDİALI PARTİ MHP YAZACAK BİR ŞEY YOK TANZİM NE FAYDA TRUMP KOLTUĞUNU MUHTARLIĞA DEĞİŞMESİN! ÇALINTI MALLAR MÜZAYEDESİ SAHİBİ YOK SATANI ÇOK MEMLEKETİN İNSANIN ACİL HASTALANASI GELİR SEN TAKIMINI BIRAK O DA BIRAKIR ALİ CENGİZ İKTİDARI ÖZÜNDE İYİ SÖZÜNDE… BU KARNEDEN BİR CACIK OLMAZ