USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İYİ ÖĞRETMEN, İYİ ŞANS!

14-06-2019
Google News

Ebeveyn olanlar bilir, çocuk yetiştirmekte en önemli eşiklerden birisi ilkokul çağıdır.

Bu yıllar çocuğun hamurunun şekillendiği dönemdir.

Şekillenip kuruyan hamura sonradan yapılan müdahalelerin başarı şansı çok düşük, tahribat şansı çok yüksektir.

Bunun için de ebeveynler özellikle ilkokul çağında öğretmen seçimine özen gösterirler.

Çocukların şanslarının açık olması için işi şansa bırakmamaya çalışırlar.

Yaşadığımız acı tecrübelerden sonra bizde öyle yaptık.

Oğlum Muhammed’in en iyi öğretmen ve en iyi okul ile yoğrulmaya başlanması için çok çalıştık, çabaladık, istatistikler, raporlar, dökümler hazırladık.

İyi öğretmen ve iyi okulun kesiştiği bir yer gerekiyordu. Buna iyi idareciyi de eklemek gerekiyordu.

Önceliğimiz öğretmendi ama diğerlerini de ekleyebilirsek çok iyi olurdu. Çok iyi öğretmenler (o yıl birinci sınıfları okutacak) çok iyi okullar çok iyi idareciler bulduk. Ama hepsinin kesiştiği çok az seçenek vardı elimizde.

Oturup konuştuk tartıştık. Lale Kubba hoca çok iyi ve disiplinli bir hoca.

 Zübeyde Hanım, ilköğretim okulu fiziki olarak uygun bir okul.

Okul Müdürü Bülent Eren, genç, girişken, ufku açık, çalışkan ve aynı zamanda öğretmen oğlu öğretmen…

Tecrübe mi diyeceksiniz. 2 kamyon idarecilik tecrübesi var.

Bir tarafta doğduğum seneden beri öğretmenlik ve idarecilik yapan Veysi Günaydın hoca. Diğer tarafta yine en az onun kadar tecrübeli ve disiplinli Kadriye Erdal hoca.

Asıl iş öğretmende bitiyor olsa da ekip işi olmasa işler mutlaka aksar.

Bunun için de ben Lale Kubba Hocamın şahsında tüm Zübeyde Hanım Ailesini kutluyorum.

Dün çocukların mezuniyet gecesi vardı. Lale hoca çocuklardan çok daha heyecanlıydı.

Ona “alın teri teşekkürle ödenmez diyorlar ama sizin hakkınız hiçbir şekilde ödenmez,” hakkınızı helal edin dedim.

Her zamanki mütevazı, müşfik ve samimi duruşuyla, sessizce mırıldandı, kelimeler düğümleniyordu boğazına.

4 yıldır kendi çocuğundan çok gördüğü minik kuşları uçuyordu ellerinden.

Onlara okumayı, yazmayı değil, hayata karşı duruşu, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, disiplini, düşünme gücünü, direnmeyi, en iyiyi istemeyi, istemeden önce çalışmak gerektiğini, her zaman gözlerinin zirvede olması gerektiğini ve daha neler neler öğretmişti.

Girdikleri her sınavda, il ve ülke geneli başarılar elde etmişlerdi.

Bu çocuklar çaplarının çok üstündeydi.

Çünkü öğretmenleri çok iyiydi ve onlardan her şeyin en iyisini istiyor ve o yönde yönlendirmeler yapıyordu.

Sadece onları değil bizi de çalıştırıyordu.

Çocuklarımıza verilen mesajların büyük çoğunluğunun onları aşıp bizim alnımıza yapıştığını ve bu ağır yükün bir kısmını bizimde yüklenmemiz gerektiğini bildirdiğini biliyorduk.

Bazen karşılık veriyor, bazen de duymazlıktan geliyorduk.

Çünkü öğretmen demek, süper kahraman olmak demekti.

Biz de en süperini bulduk ya yüklendik yüklenebildiğimiz kadar.

Gerçekten öğretmenlik, süper kahraman olmayı gerektiriyor.

Normal bir insan iyi öğretmen olamaz. Normal insan, normal öğretmen yani memur olur. Öğretmenlik ile memurluğun sınırları asla örtüşmez.

Memurluk yapacağım diyenler asla çocuk yetiştiremez, hamur şekillendiremez, gelecek kurgulayamaz.

İyi öğretmen, benim sıkıntısını çekemediğim çocuğumun yanına 30 tane daha katıp, hepsinin derdine derman olmaya çalışan, gece gündüz, yaz kış dinlemeyen, kendisine belirlenen tüm sınırları yok sayan insanüstü yaratıktır.

Onların hakkının karşılığını devlet ödeyemez. Aldıkları maaş, onların döktükleri emek karşısında sadece emekler!

Biz onlara minnettarız. İyi öğretmene denk geldiğimiz içinde çok şanslıyız.

Lale Hocama, Bülent, Veysi, Kadriye Hocalarıma onlar gibi süper kahramanlardan olan M. Şirin abime ve İlkokul öğretmenim Nurhan Yağcıoğlu’na (merhume) şükranlarımı sunuyorum.

Öğretmenliği memur gibi değil süper kahraman gibi yapan güzel insanların sayısının artması dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?