USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

KANUNSUZ KANUN ADAMLARI!

18-08-2019
Google News

Kanun adamları, kanuna uymazsa, kanunun hiçbir kıymeti kalmaz. 
Kanunun kıymet görmediği bir toplumda da kimse gün yüzü görmez!
Hakim, savcı, polis, asker, gazeteci, idareci, siyasetçi…
Bunlar toplumda belli bir saygınlığı olan aynı zamanda da belli imtiyazlara (yazılı veya değil) sahip meslek grupları.
Bunlar, sahip oldukları imtiyazları halka veya kamu görevlilerine dayatır ve kanunsuz işler yaptırırlarsa, bu kişilerin saygınlığıyla beraber, toplumdaki huzurda kaybolur gider.
Çok üst perdeden girmeyeceğim. 
Basit bir park meselesi, kimlik kontrolü, sigara yasağı veya özel güvenlik bölgelerinin ihlali…
Kardeşim her kim olursan ol. Gücünü kanundan mı alıyorsun, evet. O zaman o kanuna en başta senin uyman gerekir.
Trafiği tehlikeye düşürecek yere park etmek gibi bir hakkın yok! Özel bir statün varsa, oradaki görevliye kimliğinizi gösterip makul süre talep edebilirsiniz. Talebiniz makulse zaten görevli gerekli ayrıcalığı gösterecektir.
Yok efendim, siz benim kim olduğumu biliyor musunuz?
Cehennemin dibi!
Ulan herkes senin ne mal olduğunu bilmek zorunda mı?
Bu ülkede vatandaşın yarısından fazlası, bakanları sokakta görse tanımaz. Cumhurbaşkanını bile tanımayanlar var. Herkes, herkesi tanımak zorunda değil.
Hem sen benim kim olduğumu biliyor musun deyip adamın üstüne yürüsen, ilgili de senin bu artistliğini yese, herkes bunu yapar ve kimse kurallara uymaz.
Ya da ben savcıyım, hakimim, gazeteciyim, askerim, polisim deyip geçsen, herkes bunu yapar. Çünkü bağırıp geçtiğinde, karşıdaki de ürküp kimlik soramadığında, vatandaşta bunu kendinde hak görür.
Ben savcıyım, ben hakimim, ben valiyim demek çok kolay. 
Bunu bir belge ile belgelendirmedikten sonra bu cümleyi herkes söyler.
Bunun içinde bir görevli size o kimliği sormadan gösterirseniz çok daha münasip olur. Hem güvenlik görevlisi zor durumda kalmamış, hem güvenlik zafiyeti yaşanmamış hem de zaman kaybı olmamış olacak. Toplumsal huzura da katkı sunmuş olacaksınız.
Birde kanuni koruman var diye görevini yapan bir personeli ezmek azarlamak, ne kadar ahlaki!
Kurallara kendiniz uymayarak, bunu başkasından beklemek, ne kadar ahlaki?
...
Bunları niye yazıyorum?
Demek ki böyle şeyler yaşanıyor ki yazıyorum.
İsim vermiyorum, görüntü yayınlamıyorum. Ama gerekirse bunu da yaparım. Kimse kanunları kullanıp kanunsuzluk yapamaz. Kanunu, kuralı uygulamakla mükellef personeli azarlayamaz, hırpalayamaz.
Bunu yapan her iki cihanda bunun karşılığını görür.
Zamanın birinde bende bir valiye “siz kurallara uymazsanız, vatandaşta uymaz” demiş, sürgünler yemiştim. Şimdi o vali memur bile değil. 
Ben ki küçük dağları yarattım diyen o zat, şimdi dağların sadece fotoğraflarıyla avunuyor. Ona ayakçılık yapanlar şimdi yerlerde sürünüyor.
Yüce Rabbim, bazen karşıya bırakmıyor, direk çakıyor!
Bizim görevimiz, kurallara, kanunlara uymak, uymayanları uyarmak. İmtiyazlarını kullanarak bizi ezmeye çalışanlarıysa, Allah’a havale etmek. Allah en güzel vekildir. Öyle bir kanun gösteriyor ki onlara, of anam of!
Herkesin yerini, hakkını ve haddini bildiği yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR