USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

KAZA NAMAZI, KAZA WC’Sİ KAZA PLATFORMU…

06-02-2019
Google News

Hafta sonu Ankara’dan Batman’a dönerken, müessir bir fiil yaşadım.

Namaz kılmak için durmasını istediğim otobüs personeli, önce duracağız diye oyaladılar sonrada vaktin çıkmasına yakın ısrar edince de hakaret edip saldırdılar. Bununla ilgili ayrıntılar savcılıkta, gprs kayıtları, kamera kayıtları, alınan raporlar ve diğer belgeler mutlaka incelenip gerekenler yapılacak.

Ben olayın başka bir boyutundayım.

Piyasaya bir kaza platformu çıkmış. Namazı kazaya bırakın diyor. Peygamberimiz (SAV)’in savaş meydanında ok ve kılıç saldırısı altındayken bile namazı terk etmeyin, sırayla kılın, hatta cemaatle kılın demesini unutmuş galiba birileri. Sabah namazının tehir edilmediğini de…

Ama mevzu o değil. Müslüman olanların daha doğrusu Müslümanlığa karşı ön yargısı olmayan herkes bunları bilir ve ona göre davranır.

Bunun içinde kaza konusunda ısrarcı olan bu kişilerin genelde ikinci grupta olduğunu düşünüyorum. Onlara da dini bir cevap verme gereği duymuyorum.

Sayın kaza platformu, siz tuvaletinizi kazaya bırakıyor musunuz?

Tesislerin birinde yemek yediniz, mideniz bozuldu. Ya da 8 yaşındaki çocuğunuzun tuvaleti geldi. Kazaya mı bırakacaksınız? Yoksa otobüsteki 40 kişi rahatsız olmasın, firmanın programı değişmesin diye oraya mı bırakacaksınız?

İşin daha acı boyutu, koca otobüste namaz molası isteyen tek yolcunun olması. Artık “dindar doğu insanı” tablosu yıkılıyor. Koca koca otobüslerde namaza 3-5 kişi gidiyor. Sürekli otobüslerle yolculuk yapan arkadaşlarla görüştüm, bugüne kadar otobüsten 10 kişinin namaz için indiğini görmedik diyor. Bazen 1-2 kişi bazen 3-5 kişi. Oda otobüs durursa…

Durmazsa, çok kimsede itiraz etmiyormuş. İtiraz eden olursa da...

Otobüs firmaları da bundan cüret alıyor zaten!

Bununla ilgili birçok örmek varmış. Hatta öğrencinin biri, namaz kılarken aynı firma tarafından Şanlıurfa’da bir tesiste bırakılıp gidilmiş.

Bu tarz mağduriyetler yaşayan birçok kişi, mahkeme sürecinde şahitlik etmeye hazırız diyor.

Anlayacağınız, artık namaz kılmayan değil namaz kılanlar anormal karşılanıyor bu memlekette. Bunu talep etmek, bunun için konuşmak, millete çok tuhaf geliyor.

Adliyede çalışan bir arkadaşım aradı, ben namaz molası istemiyorum. Namaz deyince durmuyorlar, bende tuvalet için durur musunuz diyorum, duruyorlar. Hani durmazsa, altına yapacak, otobüsü kirlenip, yolcuları rahatsız olacak ya…

Ama namaz, yok o olmaz!

Herkes ne güzel oturuyor kılmıyor sen niye sivrilik yapıyorsun diyorlar!

Namaz olmadığı için insanlar birbirilerine, doğaya ve çevreye karşı bu kadar vahşi ve barbar.

Yaşadığım olayın benim şahsımla ilgili olan boyutu çok önemli değil aslında. Önemli olan işin toplumsal boyutu.

Bu insanlar nereye gidiyor?

Sosyal medya da saldırılar ve iftiralar atılıyor. Hepsini kaydediyorum, gerekli gördüklerimi savcılığa bildiriyorum.

Ama şu dikkatimi çekiyor, bana saldıranlar, genelde namaza ve dine karşı olanlar. Dinle alakalı bilgisi olmayan ve ön yargılı olanlar. Buradan da bakınca aslında bir saf oluşturuluyor. Bizim safımız belli çok şükür.

Ama birileri de saftan çok kutup oluşturmaya çalışıyorlar. Tüm arkadaşlarımdan hemşeri ve sevenlerimden şunu istirham ediyorum, lütfen kimsenin provokasyonuna gelip, onların değirmenine su taşımayın, onların seviyesine inmeyin.

Hukuki olarak biz gerekeni yapıyoruz, avukat arkadaşlarımız konu ile ilgileniyorlar.

Bunlar konu ne olursa olsun içinde namaz ve İslam geçiyorsa, aynı saldırganlığı gösteriyorlar.

Namazın bir lüks, ihtiyaç veya üstünlük değil, tüm Müslümanlar için savaş dahil tüm şartlarda kılınması gereken hayati bir ibadet olduğunun idrak edildiği bir toplum dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR