USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

KÜÇÜK İNSANLAR!

23-08-2020
Google News

Üç çeşit büyük görme vardır.
Birincisi kibirdir, bu şeytandandır.
İkincisi, başkasını büyük görmektir, bu alçaklık psikolojisindendir.
Üçüncüsü ise yaratılmışa ulûhiyet atfetmektir, buda putçuluktur.
Kibir mevzusunu hepimiz biliyoruz. Şeytan meleklere bile imamlık yapabilecek ilim seviyesindeyken, sadece bir defa ben üstünüm dedi ve lanetlendi.
Onlar çamurdan ben ise ateşten dedi, Yüce Yaradan bunu çok ağır bir şekilde cezalandırdı!
Günümüzde, günde binlerce kez, onlar şöyle, ben böyle, siz bundan, biz şundan, biz var ya biz, diyen var.
Yani şeytanın bir defa yaptığını, her gün defalarca yapanlar var!
Alçaklık psikolojisine gelince, bunlara köle ruhlular diyebiliriz. Başkasını ya da düşmanını kendinden üstün görenler.
Bunlar, karşılarındaki zevat ile bir fotoğraf çekmek ya da onlardan bir gülümseme almak için tüm ruhlarını satarlar.
Öyle ki onlara dünyanın en zengini olsanız ne yaparsınız deseniz, kendimize çok iyi efendiler alırız derler. Özgürlük onların hayallerinde bile yoktur. Zaten onlar yoktur. Görüntü var olsa bile, fiziki olarak dokunabilseniz bile, onlar yoktur!
Çünkü onlar, başkasının gölgesine sığınmış köle ruhlu zavallılardır.
Üçüncüsü ise sevdiği, değer verdiği kişiyi, ilahlaştıranlardır. Bir davası vardır, bir sevdası vardır, eyvallah. Kendine bir başkan, şeyh, önder, müdür, guru veya başka sıfatlarda bir lider bulur, ölümüne bağlanır. Buna saygı duyarım. Lakin onu ilahlaştırmak, onu hatasız, günahsız, kılçıksız görmek, çok tehlikeli bir yaklaşım şeklidir.
Bunlardan var mı?
Var, hemde çok fazla var!
Belli bir dini inancı olmayanların yaşadığı boşluğu bu şekilde doldurmalarını anlarım da dini inanca sahip insanların bu tür zaaflara düşmesi beni çok düşündürüyor.
Hele ki Müslümanların!
Çünkü Allah'ın bütün mesajları ve onun Resulu’nün bütün konuştukları, yaptıklar, gördükleri kayıt altına alınmıştır. Sahabiler ile olan tüm irtibatları arşivlenmiştir. Son Peygamber olmasına, Cebrail aleyhisselam ile direk görüşmesine, Yüce Allah tarafından mesaj almasına rağmen, sahabeler onun söylediklerini, bunlar senin sözlerin mi yoksa Allah’ın mı diye bazen teyit etmişlerdir.
İnsanların en mükemmeli olsa bile onun ile Yaradan arasında bir çizgi vardır. Onun söyledikleri beşeridir ve sorgulanabilir. Yüce Yaradan’ın ise asla!
Hz Ömer, ben yanlış yaparsam ve siz bunu bana söylemezseniz, sizde hayır yoktur, siz hatamı söyler ve ben bunu düzeltmezsem, bende hayır yoktur, demiş.
Bundan dolayıdır ki 1400 yıl geçmesine rağmen biz hala onların o mükemmel sistemini konuşuyoruz.
Bugün yaşadığımız sıkıntıların temelinde ise bunu yapamamamız var.
Biri bir koltuğa oturdu mu herkesin kendini alkışlamasını ister. Biri onu eleştirdiyse, o düşmandır ve hemen ekarte edilmesi gereklidir. Alkışlayanlar ise onun kıymetini bilen can(!) dostlarıdır.
Arabayı uçuruma bile sürse, dalkavuk ruhlular, alkışlarlar. Bravo, yuppi, çok güzel sürüyorsunuz, iyi gidiyorsunuz, o kadar iyi gidiyorsunuz ki birazdan ayaklarınız yerden kesilecek…
O sırada ağzını açacak aykırı birisi ise huzur bozan, sivri veya gereksiz diye susturulacaktır. Dost diye ilk gün kendisini uyarıp, gerekirse tekerleğin önüne atlayacaklarsa, çok önceden ekarte edilmiştir zaten.
Uçurumun dibine düşünce, sürücünün aklı başına gelmiştir ama ruhu ebediyete tecelli etmiştir. Ruh göğe yükselirken, alkışlayan dalkavuklara bakar, vay be, nasılda uçtu, nasılda ruhunu teslim etti, bravo, gerçekten bravooooo…
Daha önce eleştirdi diye, yanlış yoldasın diye, uçurumdan düşeceksin diye uyaran ve bunun için ekarte edilenler ise bir kenarda usulca süzülmüş, hüzünlenmektedirler. Çünkü onlar gerçek dosttular.

Çok net bir bilgi vereceğim, bir insan yanlış yaptığında usulüne uygun şekilde uyarılmış ve bu uyarıya negatif tepki ile karşılık verilmiş ise o kişinin ya aklı başında değildir. Yada o kişi kalitesiz/küçük biridir!
Aklının başında olmadığını düşünüyorsanız, biraz bekleyin ama kalite zafiyeti olduğunu düşünüyorsanız, ondan uzak durun! 
Mümkünse, onu herkesten uzak tutun!
Kibir veya eziklik psikolojisinden burunlarının dibini göremeyen zevatın, bürokrasi, siyaset ve sivil toplumun içerisinden ayıklanıp, kalite seviyesinin artırıldığı yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?