USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

ONLAR KAYBETSE, KİM KAZANIR?

30-05-2018
Google News

Kendi kazancını, birilerinin kaybetmesi üzerine bina eden yaklaşım, travmatik ruh halinin göstergesidir.

Kim bu tarvmatikler?

Sen, ben, o…

Hepimiz!

Hepimiz, birilerinin kazanmasını, kendi menfaat eksenimizde değerlendirip, kaybetmesi halinde nasıl bir menfaat devşirebileceğimizin hesaplarını yapıyoruz.

Aile içinde, sosyal ilişkilerde ve ticarette de görülen bu yaklaşım, siyasette zirve yapar.

Siyaset, şeytan ile akıl yarıştırmanın mümkün olduğu, şeytanın bile bu yarıştan büyük zevk aldığı, birbirine çok denk rakipler olduğu için büyük çekişmelerin yaşandığı, siyasetçilerinde şeytanında bu vesile ile kendilerini geliştirdiği bir alandır.

Kimse, ben ne yaparsam, şu olur, bu olur demez kolay kolay.

Genelde ben ne yaparsam şu kaybeder. Şunun kaybettikleri ne ile bana kayar denir.

Yani bütün kazançlar, birilerinin kaybetmesi üzerine bina edilir.

Kendisi yapıcı ise diğeri bozucu, kendisi dürüstse, diğeri hırsız, kendisi vatanseverse diğeri hain, kendisi namuslu ise diğeri…

Hiç aksini düşünmüyoruz.

İki iyi insanın, iki farklı yoldan aynı hedefe ulaşabilme isteğini hiç aklımızdan geçirmiyoruz.

Siyah giyenlerin beyaz giyenlerden üstün veya alçak olmadığını düşünmüyoruz.

Hep renge, kıyafete, kılıfa, ambalaja takılıp kalıyoruz.

İslam’ın temel kaidelerinden biri olan Hüsnü zan kavramını atlıyoruz.

Bir Müslüman, bir kardeşi hakkında hüsnü zan ile yani iyi niyetle düşünmek zorundadır. %100 olmayan hiçbir hükümde art niyetli yaklaşılmamalıdır. % 1 ihtimalde bile iyi kovalanmalıdır.

İyiyi bu şekilde kovalarsak, huzuru, barışı, kardeşliği tesis edebiliriz.

Birbirimizi kırarak, birbirimizin kusurlarını araştırıp afişe ederek, birbirimizin iyilerini bile kötü diye yansıtarak, bir yere varamayız.

Sevmeyi denesek, hoş görmeyi denesek, barışmayı önceliğimize yerleştirsek…

Kardeşimiz kazandığında, aslında kendimizin de kazandığını algılayabilsek…

Gelin bu seçim sürecinde bunu yapalım.

Yukarıdakilerin salvolarını, hakaretlerini, iftiralarını bir kenara bırakıp, yerelde bizler bir araya gelelim.

Beraber görüntü verelim, hepimizin ortak paydası Batman ve Batmanlılardır diyelim.

Kazanırsak hepimiz birbirimizin projelerinin hayata geçmesi için çaba sarf edeceğiz diyelim. Farklı yollardan da gitsek farklı potansiyellerimizde olsa, farklı açılardan da dünyaya baksak, baktığımız dünya aynı, soluduğumuz hava, yürüdüğümüz yol, içtiğimiz su…

İnanın bunlardan biri kirlendiğinde hepimiz kirleniyoruz!

Kirleniyoruz derken, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde benimde ilk üyeleri arasında yer aldığım, Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, şehrimizin çevre problemlerinin konuşulacağı serbest kürsü programı düzenliyor.

Şehrimizin tüm milletvekili adaylarının orada olması, ortak paydamıza, havamıza, suyumuza, bitki örtümüze sahip çıkması, fikirlerini beyan etmesi, bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini sunması, en azından bu konuda tüm partilerin beraber çalışması gerektiğini ifade ederlerse mükemmel olur.

Bu fotoğraf Batman için harika olur.

Tüm adaylarımızı, iyi niyetleri ve çözüm önerileri ile birlikte bekliyoruz.

İnsanların ortak paydalarda muhalefet etmediği, birbirini sevdiği, kabullendiği, hoş gördüğü bir toplum dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR