USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE?

10-05-2020
Google News

Her yıl mübarek Ramazan Ayında, mübarek insanlar, kurumlar, firmalar, pahalı pahalı iftar sofraları hazırlar, zengin zengin insanları davet ederlerdi.
Para onların, karar onların, kimse buna bir şey demiyordu. 
Bu tablo, artık adettendi!
Lakin bu yıl bu tabloyu da korona vurdu. 
İnsanlar kendi paraları veya içinde yetim hakkı bulunan kamunun parasını zenginlerin semirmesi için kullanamadı.
Her gün et yiyenlere, yine gel et ye, beni de reklam et diyemedi!
Yanlış anlaşılmasın, ben insanların kendi paraları ile sofra kurup insanları davet etmesine karşı değilim. İnsanların, açları değil tokları yemeğe davet etmesine ve bazen de bunu kamu parasıyla yapmasına karşıyım.
Bu yıl kimse bunu yapamadı. 
Ramazan’ın ve orucun sahibi, kimseye reklam yaptırmadı. 
Kimseyi ekstreden semirttirmedi. 
Kimsenin şov yapıp, perdeleri kapamasına izin vermedi.
Ben de naçizane bu konuda fikrimi beyan etmek istedim. 
Madem bu sene zenginleri toplayıp şovumuzu yapamadık, o zaman o şovun, pardon iftarın parasını, alıp gerçek fakirlere dağıtalım.
O pahalı arabalara binip, maskemizi takıp, kenar mahallelere gidelim, fakirlerin, yetimlerin kapısını çalıp, selam verelim, sevgiye aç olan insanların yüzüne gülümseyelim. 
Üç beş kuruş veya üç beş parça gıda ile destek olalım.
Ben zenginim, benim canım tatlı, gidemem o fakir mahallelerine diyorsanız da bu işi yapan kurumlar ve STK’lar var. 
Onlara ulaşıp, bu parayı onlar kanalıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştıralım.
İşin reklam boyutuna gelince, bu beni veya sizi bağlamıyor. 
Benim için önemli olan ihtiyaç sahibinin ihtiyacına ulaşması. 
Bu ihtiyacı sağlayan kişiler reklam yapıyorsa bu onları bağlar. 
Yüce Yaradan hayrın gizlisi makbuldür demiştir. Allah için yapılan yardımların gizli yapılması efdaldir. 
Ama adam bunu aleni yapıyorsa da bu onun ile Allah arasında. 
Bu bizi bağlamaz.
Biz, zenginden çıkan paranın fakire ulaşması ile ilgileniyoruz, gerisi bizim için teferruattır.
Şimdi bir kampanya başlatalım, başta gazetemiz olmak üzere tüm kurum, kuruluş ve firmalar, her sene verdikleri iftarların ederini hesaplayıp, gerçekten iftar yapmakta zorlanan insanlara ulaştırsın.
İftar sofrasında her gün, çeşit seçmekten başı dönen zengine vereceği iftarın parasını, yemek bulamadığı için başı dönen garibana versin.
Herkesin kenar mahallelerde tanıdığı vardır. 
Üç beş telefonla bu muhtaç isimler bulunabilir. 
Olmadı, sosyal yardımlaşmayı arayın, Kızılay veya İHH’yı arayın size liste versinler. 
Olmadı adam verip eşlik etsinler.
Bu memlekette gerçekten fakir insanlar var. 
Ortalıkta dolaşan ciddi paralarda var ama bu paralar maalesef hep zenginler arasında dolaşıyor.
Tok adamlar tokları doyurmaya çalışıyor. 
Doyuramadıkça da yüklenmeye devam ediyor. 
Vücutlar enine enine genişliyor ama vicdanlar…
Teklifimi düşünün, kaç yemek verecektiniz, ne kadar ediyordu, bunu kaç kişiye dağıtabilirsiniz. 
Gerçek muhtaç kaç kişi?
Kurumlar bunu yapamayız demesin. Kamu bütçesinde iftar yemeği diye bir kalem yok. Onu nasıl kitabına uyduruyorsanız, yardımı da o şekilde yapabilirsiniz. Hatta kamunun malını hiç karıştırmayıp kendi cebinizden de yapabilirsiniz!
Tokların değil açların doyurulmaya çalışıldığı yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR