USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU!

26-04-2020
Google News

Ya Rabbim, sen ne kadar büyüksün. Gözle görülemeyecek kadar küçük bir virüs ile tüm doğru ve yanlışları ifşa ettin.

Tüm dünyadaki maskeleri, görünmeyen bir askerinle yerle yeksan ettin.

İnsanlara, hiç akıllarına gelmeyecek günahlarını hatırlatıp, tevbe etme yolunu açtın!

Biz insan hakları elçisiyiz diyerek bize ders vermeye çalışan hadsiz Avrupa’nın, insanları ölüme terk etmesini bize izlettirdin. Onların ölüme terk ettiği insanları, ülkemizin özel uçaklarla aldırdığını bize müşahede ettirdin.

Paranın, makamın, arabaların ve lüks eşyaların, sıkıştığınızda bizi kurtaramayacak olduğunu bellettin…

Ne kadar gereksiz işler, harcamalar, dedikodular ile hemhal olduğumuzu hatırlattın.

İşin hasta, hastalık konusundan başlayalım.

Normal şartlarda, salgın varken, hastane ve eczanelerin dolup taşması gerekiyor değil mi?

Öyle değil işte.

Hastahaneler de, eczaneler de sinek avlıyor. Yoğun bakım ve corona virüs ile ilgili birimlerin dışındaki tüm birimler adeta bitkisel hayatta.

Acile giren hasta sayısının 3 binlerden 300 e kadar düştüğü(1 hastahane) söyleniyor.

Ne oldu, kolu kırılanlar evde mi yerleştiriyor.

Kaşı yarılan dikişi hanıma mı attırıyor?

Ne oluyor bu 2700 kişiye?

2700 kişinin hepsi demeyelim de yarısından fazlası eften püften durumlarla hastaneleri ve sağlık personelini meşgul eden vakalar.

Evde oturarak, dinlenerek, su tutarak, uyuyarak, geçecek vakalar. Korona virüs korkusu olunca da korkudan, yapılması gerekeni yapıp, sağlık personeline yük olmayanlar. Peki arada kalan kısım kim, onlarda dışarı çıkmadığı için kaza yapmayan, kavga etmeyen, damdan düşmeyenler…

Hastaneye gitmeyi markete gitmek gibi algılayan abi ve ablalar da artık köşelerine sinmişler. Her nedense, hastaneye gitmeden de yaşayabiliyorlar.

Her zaman diyorum hastaneleye başvuranların %90’ı birinci basamaklık. Yani aile hekimine gitmesi gerekiyor. Aile hekimine gidenlerin yarısından fazlasının da ilaç kullanmadan tavsiye ile eve gönderilmesi gerekiyor.

Ama yok, ben özel hastaneye, uzman doktora gideceğim sendromu, insanları da sağlık personelini de devleti de ciddi manada yoruyor. 1 olması gereken masraf, 11 oluyor. 10 dakikada bitecek işiniz 1 tam gün oluyor, belki de 1 günde geçecek hastalığınızı 10 güne yayılıyor. Hatta olmayan hastalığınızı, size hediye ediyor(bulaştırıyor)!

Çünkü kalabalık yerler, virüs, bakteri ve hastalıkların kol gezdiği yerlerdir. Hastahaneler ise bunun başını çekmektedir. Siz gereksiz yere gittiğiniz hastanede virüs veya bakteri kapabilirsiniz. Gereksiz, radyasyona, tetkiklere, ilaçlara maruz kalabilirsiniz. Ticari kaygılarla bazı müdahaleler ile karşılaşabilirsiniz. Gereksiz ilaç kullanabilir, gereksiz yere bekleyebilir, gereksiz yere gerçek hastaları bekletebilirsiniz!

Halbuki aile hekiminize gitseniz, ticari kaygılardan, bekleme sürelerinden, hastalık kapma riskinden ve gereksiz masraflardan kurtulmuş olursunuz. Uzman hekime gitmeniz gerekiyorsa da aile hekiminiz sizi yönlendirdiği için en doğru olana, en doğru şekilde gidersiniz.

Ama yok, bizimkilerin çoğu, aile hekimlerini bile tanımıyor. Aile hekimini, rapor yazıp reçete çevirmek için atanmış sekreter olarak görüyorlar. Halbuki aile hekimlerinin bazıları uzman hekim, bazıları da uzman hekimleri ceplerinden çıkaracak kadar tecrübeli ve siz istediğiniz aile hekimini seçebiliyorsunuz.

Aslında aile hekimliği ihdas edildiğinde, acil vakaların dışındaki herkesin aile hekimine başvurması, o gerek görürse hastanın özel veya kamu hastanesine gitmesi planlanmıştı. Birilerinin baskısıyla mı yoksa başka nedenlerle mi bilinmez, bu uygulama bir türlü hayata geçmedi. Öyle olunca da özel hastaneler de ana baba gününe döndü. 10 dakikalık muayene için gidenler, en az bir gününü ve bir çuval parayı bırakır oldu. Gerçek hastalarda arada heba oldu.

İşin devlete fatura boyutu da cabası!

Ne oldu şimdi, hastanelere gidiş bu kadar düşmüşken, ölü sayısı mı arttı?

Hayır, tam tersine, ölüm sayıları azalıyor!

Ne yani, hastaneler mi öldürüyordu demeyin. Özel durumdan dolayı dışarı çıkmayan insanlar kaza yapmıyor, kavga etmiyor, damdan düşmüyor, başkasının tavuğuna kış demiyor, bundan dolayı da az insan ölüyor.

Buda coronanın başka bir faydası. Hep zararlarını konuşacak değiliz ya.

Aslında korona toplamda ölüm ve hastalık sayımızı ciddi manada düşürdü. İsrafı, haramı, kötü alışkanlıkları, neredeyse bitirdi. İnsanlar Allah'a, dine, imana, okumaya, tefekküre yöneldi. Çoğu kişi namaza başladı.

Maço diye artistik yapanlar, mutfağa girmeye başladı.

Babalar çocuklarıyla oynadılar. Komşular komşulara selam vermeye başladılar…

Malum, feminizm kocayı bulana kadar, kominizim parayı bulana kadar, ateizm uçak sallanana kadarmış.

Şimdi uçak sallanıyor ve hiçbir değeri sallamayanlar, şimdi hatim indiriyor…

Bir musibet bin nasihatten evladır düsturunun beyinlere derc edildiği ve gereken derslerin çıkarıldığı yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR