USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

SEN VALİ MİSİN BİRADER?

27-11-2019
Google News

24 Kasım öğretmenler gününde, öğretmenler günü programına katılan bir vali, bir gazeteciyi, öğretmen sanarak azarladı!
Vali bey, konuşmasını yaparken, yorulup bir sandalyeye çöken gazeteci, anlık refleksle ayak ayak üstüne atıyor. Bunu gören vali bey, “sen öğretmen misin birader, hele bir öğretmen gibi otur da görelim” deyip şahsı fırçalıyor. Sonrasında da öğretmenlerden bir şekilde alkışı koparıyor!
Birincisi, durum her ne olursa olsun bir memurun(veya başkasının), herkesin karşısında azarlanması, doğru değildir. Hele bu memur öğretmense ve gün öğretmenler günüyse ve siz o günü kutlamak üzere oradaysanız…
İkincisi, siz bir yılı aşkın süredir Konya valisisiniz, yaşınızda genç sayılır(53) siz kendi ilinizde, kendi programlarınızı takip eden gazetecileri tanımıyor musunuz?
Üçüncüsü, soru sorup, cevabını dinlemeden niye hüküm verip, hemen infaza geçiyorsunuz?

Ben bunu doğru bir yaklaşım tarzı olarak görmüyorum.
Öğretmenlerimizin alkış tufanını da anlamıyorum. Kim olursa olsun, size veya bir başkasına yapılan böyle aleni bir yanlışa alkış tutmak doğru değil. Hadi birkaç bürokrat, mecburiyet veya mahcubiyetten alkışladı. Ama bu hiçte öyle bir alkış değildi. Şahsen ben o alkışlardan rahatsız oldum.
Çocuklarımıza doğruyu ve yanlışı öğretecek olan öğretmenlerin daha dik durmasını bekler, olsa bile çok cılız bir alkış sesi beklerdim.
Aslında asıl problemde burada!
Öğretmenler ceberrut uygulamalarla karşılaşınca, hakkıyla öğretmenlik yapamıyorlar. Hakkıyla öğretmenlik yapılmayınca da böyle öğretmene, gazeteciye tepeden bakan valiler çıkıyor ortaya.
Vali’ye ve onun makamına olan saygıyı tabii ki küçümsemiyor ve yok saymıyorum. Herkesin o makama saygı göstermesi gerekir. Lakin bu tarz yaklaşımlar, saygıyı sağlamaz, tam tersine negatif etki yaratır.
Kanunda, valinin karşısında böyle oturacaksınız diye bir ifade hatırlamıyorum!
Ama amirin memuruna nasıl davranıp davranmaması gerektiği net olarak ifade ediliyor. Zaten azarlanan da öğretmen veya memur değil. Sonradan gidip özür dilediğine göre de art niyetli değil. Görüntülerden izlediğimiz kadarıyla da oldukça mulayim bir çocuk. Makama kadar gidip özür dilemiş.
Ben olsam gidip özür diler miydim?
Vali beyden özür bekler miydim?
Olay belkide bu kadar büyütülecek bir olay değil. Ama bir zihniyet yansıması olduğu için irdelenmesi gerekir.
Böyle idarecilerin olduğu yerde iyi öğretmen zor yetişir. İyi öğretmenin olmadığı yerde ne vali ne gazeteci nede iyi insan yetişir!
İdarecilerimizin daha dirayetli, öğretmen ve gazetecilerimizin de daha cesaretli olması gerekir.
Vali, gazeteciden, gazeteci öğretmenden, öğretmen validen, vali öğretmenden değerli değildir.
Hepsi bu toplumun ana unsurlarıdır ve hepsi birbirini tamamlamak için çalışmalıdır. Hiçbirinin diğerine hakaret etme hakkı yoktur!
Herkesin hakkını ve haddini bildiği bir toplum dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR