USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

TAKLACI SİYASETÇİ!

09-02-2020
Google News

Her mesleğin taklacıları vardır. Kiminin az, kiminin çok. Kimse benim meslek grubum aridir demesin.
Bazı meslek grupları çok ciddi kriterler gerektirir. Bu kriterleri yerine getirmenin zorluğu o meslekte yığılmaları azaltır. Azalan yığılmalar ise nispeten kaliteyi artırır. Lakin siyaset gibi gazetecilik gibi STKcılık gibi giriş kriteri az, etkisi çok meslekler, içinde daha çok taklacı barındırır.
Siyasetçi derken, tabii ki bir kişiyi veya grubu kastetmiyorum. En kolay olunan, en çok kazanılan, en çok itibar görülen grup olduğu için onu birinci sıraya koydum. Rağbet görme sebebi menfaattir. Menfaatte, kazananda olduğu için bu taklacılar her zaman kazanandan yana olurlar.
Siyasette her bölgenin kazananı/kazandıranı farklıdır. Ama kazananlar genelde bu taklacılardır. Asıl davanın derdini çekenler ezilir, taklacılar, ön saflarda parende ata ata ilgiyi, alakayı, alkışları ve makamları üstlerinde toplarlar.
STK işi de öyle. Kuruluş amaçları her ne kadar devletin ulaşamadığı yerlere ulaşmak, yapamadıklarını yapmak, saramadıklarını sarmak olsa da günümüz toplumunda bunun da ucu kaçmış gibi görünüyor.
STKcılık bir gönül işidir. Bu işi yapan, zamanını, parasını, potansiyelini hizmet ettiği derneğin kuruluş amacı için harcar.
Bizde öyle mi? Bu işi hakkıyla yapan abilerimiz ve ablalarımız tenzih ediyorum. Lakin çoğunluk menfaat peşinde koşan, oturduğu koltuğu etiket için kullanan, birilerine yaranmak için tüm değerlerini feda eden...
Dernek kurmak çocuk işi. Büyük derneklere temsilci olmak ise ilişki işi. İlişkilerini iyi kullanırsan, işsizken iş adamları derneği, arsızken değerler derneği, hırsızken, yardım derneği, alkollü kullanıyorken, alkolle mücadele derneği, tefeciyken…
Bunların ayrıntısına çok inmeye gerek yok ama hepsi toplumumuzda mevcut. İsteyen istediği derneği kurabiliyor ya da yukarıdaki dayılarını arayıp istediği derneğin mümessili olabiliyor.
Yukarıdakilerin bazıları kandırılıyor, bazılarıysa içi boş adamı daha rahat kullanırım diye olaya göz yumuyor. İş böyle olunca da toplumun temel dinamiklerini oluşturan STK’lar, çoğu zaman toplumu ters istikamete yönlendiriyor. Kendisinin veya bir grubun menfaati için çabalayan STK’lar, toplumu bir karanlığa doğru itiyor. Karar vericilerde, herhangi bir fikri olmayan bu STK’cılardan, bazen fikir talep ediyor.
***
Gelelim gazeteciliğe, bu konuda çok fazla konuşamayacağım çünkü ben bile korkuyorum bu gruptan. Eline kalem alan herkes, ben gazeteciyim diye o kelemi birilerine batırmaya ya da üzerine ayağı mürekkebe bandırılmış kedi salsanız daha kaliteli ürün çıkaracağı kağıt parçalarıyla birilerine yelpaze yapmaya başlar.
Bu işi denetleyecek birim deseniz olmaz, cemiyet deseniz, herkes kendi cemiyetini kuruyor yasa deseniz, üstünden çok rahat atlanır. Birine dokunsanız, hepsine saydırır. Ona göre en kaliteli, en ilkeli, en donanımlı, en faydalı olan kendisi, gerisi hepsi boş…
İş böyle olunca da çabalar hep boş!
Bunlar en önemli ve en etkili meslekler. Aynı zamanda kirletilmesi en muhtemel olanlar. Diğerleri de önemsiz değil.
Öğretmen taklacı olursa, öğrenci paçalı olur. Doktor, suistimal ederse organlar üzerine pazarlık olur. Mühendis ihmal ederse, haneler harabe olur, temizlikçi ihmal ederse her yeri kok götürür…
Bunun içinde herkes şapkasını önüne koyup düşünsün. Yaptığımız küçük hesaplar yüzünden hepimiz kaybediyoruz. Yaptığımız ya da göz yumduğumuz bir çok yanlış, bugün olmasa da yarın mutlaka ayağımıza dolanacaktır. Dün yapılan yanlışlar bugün bize, bugün yaptığımız yanlışlar yarın çocuklarımıza dolanacaktır.

Kalite ve güven arıyorsak, başta kendimizden başlayarak çevremizi değerlerle işleyelim.
Menfaat için iş yapana değer değil ederini verelim.
Allah için toplum için doğa için samimiyetle çaba sarf edenlere ise değer verelim.
Ortak değerlere saygı gösterenleri öne çıkaralım, menfaat için çalışanları değil menfaatini ezerek çalışanları sevelim.
Herkese de kulp bulma hastalığından kurtulalım. Her yerde taklacılar olduğu gibi mutlaka samimi insanlarda vardır. Onları bulmak biraz zor biraz kolaydır.
Kolaydır çünkü samimiyet gözlüğünü takarsanız onları hemen tanırsınız.
Zordur çünkü o gözlüğü öyle hemen elinize alıp takamazsınız!
Herkesin işini layıkıyla yaptığı yarınlar dileğiyle sağlıklı ve mutlu kalın…   

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR