USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

TAZİYE LTD. ŞTİ. BATSO’YA KAYIT YAPSIN.

29-08-2018
Google News

Taziyeler toplumumuzun en hassas olduğu ve hala canlılığını koruyan geleneklerinden biridir.

Bunun dini ve kültürel ritüelleri mevcuttur.

Dini ritüeller konusunda yorum beyan etme şansımız yok. Yanlış yorumlanan dini ritüeller ve kültürel ritüeller konusunda ise daha önce de(arşivde mevcut) fikirlerimi beyan etmiştim.

Taziyenin ana amacı acılı aileyi psikolojik ve ekonomik olarak desteklemektir.

Ama maalesef bu iş, bizde çok sakat işliyor.

Eskiden taziyeye giden herkes, yağ, şeker, un, koyun, keçi veya nakit para getirip, hem taziye masraflarına ortak oluyor hemde acılı ailenin ekonomik olarak yıpranmasının önüne geçiyordu.

Şehirleşme ile birlikte insanların nakdi ve ayni yardımları neredeyse yok denecek noktaya geldi. Ama taziye sahibinin, cenazesi daha yerdeyken, et, kasap, yemek fabrikasıyla uğraşması gerekiyor.

Adam cenaze ile mi et, pirinç, çay, şeker veya onların parasıyla mı uğraşsın?

Birde bunun taziye evleri sektörü çıktı ortaya.

Hayır sahipleri veya kurumlar, her mahalleye, taziye sahipleri ve gelen konuklar rahat etsin diye taziye evi kurmuşlar.

Ama maalesef buralara çöken zevat, buraları ticarethaneye çevirmiş.

Adeta haraç alıyorlar. Sabit fiyat koymuşlar, her gelen şu kadar para ödeyecek.

Para yoksa, yoksa olmaz!

Eyvallah, taziye evlerinin belli giderleri var. Elektrik, su, temizlik...  

Tamamda bunun 3 gün için belirlenecek yaklaşık maliyeti bellidir.

3350 lira masraf ne demek?

Bizim arkadaşın arife günü taziyesi olmuş, çıkışta bu rakamı istemişler. Neymiş efendim 1350 lira çay, şeker, su parası.

Hemen bizim çaycıyı çağırdım, yaklaşık giren çıkanı ve potansiyeli hesapladık, abi imkansız. 3 günde orta standartlarda bir taziye için bu rakam çok abartılı dedi.

Diğer 2 bin ne diye sormuş bizim arkadaş, imama günlük 250 demiş, 3 adette temizlikçi, günlüğü 100’er liradan falan filan…

Haydi falan filanı geçtik. Kardeşim, sen taziye sahibinin rızasını almadan günlüğü 250 liradan imamı nasıl oturtursun?

Taziye sahibine, imamınız yoksa taziye evimizim imamı var günlüğü de şu kadar dersin, o isterse, eyvallah. Kimsenin buna itirazı yok. Ama bunu zoraki yaparsan, buna haraç derim!

3 temizlikçi işine gelince, buda çok makul gelmiyor bana. Taziyelerde genelde taziye sahibinin gençleri bu işlerle ilgilenir. Genel temizlik için her sabah bir kişiye para verip temizledin diyelim. 3 kişi sizce de biraz abartı değil mi?

Zaten zengin adam için 3-5 binin kıymeti yok.

Fakir adam ne yapsın?

3 aylık gelirini taziye evine gömen vatandaş, ölüsüne mi üzülsün parasına mı?

Bunu birkaç taziye evinden daha sordurdum. Bu işi Allah rızası için yapanlar var. Gideri kurumlar tarafından ödenenler de ama bunlar azınlıkta.

Genelde sistem aynı, sadece rakamlar oynuyor.

Herkes kendi finans uzmanlarıyla oturup, uluslararası para kurlarını, petrol varil fiyatı, Tefe Tüfeyi de hesaplayarak fiyat belirliyor. Sonra o paraları nereye yatırıyor bilmiyorum!

Ama ortada hoş olmayana bir şeyler döndüğünü biliyorum.

Taziye evinde herkes kendi suyunu, çayını, şekerini getirir, yaklaşık elektrik ve temizlik maliyeti belirlenir. Taziye sahibine sunulur. Zengin olan adam zaten üçe beşe bakmaz. Bin lira ise 3 bin 5 bin verir. Ama fakirse ve bin lirayı ödeyemiyorsa, lütfen ona da zorluk çıkarmayın.

 

Bu memlekette, hele birde ölüsü varken, kimse bin iki bin liralık hesaba itiraz etmez.

Ama olmayınca da zor işte. Birde buna üç beş bin yemek parası ekleyin. Belediye, yemeğin bir kısmını ödüyor ama buna rağmen ortalama bir taziyenin yemek gideri üç beş bin.

Yazık değil mi?

Bunun için de artık birilerinin hareket etmesi gerekir.

Siyasiler ve Cumhurbaşkanı çağırınca vizyona çıkan kanaat önderleri(!) ya bu paraları siz ödeyin yada elinizi masaya vurup, bitirin şu taziye de yemek olayını.

Zorla para işine gelince bu tamamen ticarete girer. Madem kadrolu personeller, sabit gelir ve giderler var ortada, demek ki kar var. İş hayır değil kar işiyse, taziye evi değil ticarethane olur.

Ticarethanelerinde Ticaret ve sanayi odası ile vergi dairesine kayıt yaptırması gerekir.

Hemşerimiz Mehmet Şimşek maliyenin başında olsa, bunu ihbar kabul eder, anında çökerdi bunlara.

Hayır işi ise, niye para var?

Para varsa kar var, kar varsa, vergi, kayıt, kuyut…

İnsanların başkasının acısından otlanmadığı yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?