USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM!

05-07-2020
Google News

Kumar oynamakla, ölümle oynamanın benzer yanları vardır. Kumarda, her zaman kasa kazanır. Ölümde ise çoğu zaman…
Pandemi sürecinde bunu yakinen müşahede ettik. Kurallara uymayan vatandaşlarımız, bu acı tecrübeyi, bize oldukça dramatik şekilde yaşattılar.
Şu bir gerçek ki artık covid19 veya sonradan çıkacak muadil virüs ve mikroplar, hayatımızın parçası olacak. Millet, asker veya casus yerine virüslerini savaştıracak. Bizde bunu iliklerimize kadar hissedeceğiz.
Bu şu demek olmuyor, madem hepimize dokunacak, salıverelim gitsin. Ne olacaksa hemen olsun bitsin.
Sizin canınız bile size emanetken, ailenizin çoluğunuzun çocuğunuzun, komşu, akraba ve hiç tanımadıklarınızın canını nasıl tehlikeye atarsınız!
Buna hakkınız yok!
Adını intihar bile koysanız, bu virüs ile oyun oynayamazsınız. Çünkü size bulaştığı anda, onlarca kişiyi de kendinizle birlikte enfekte ediyorsunuz. Beklide onların ölümünden mesul olarak katil yaftası yiyorsunuz.
Katil ithamı çok ağır mı demeyin, ölümle oyun oynuyorsanız ve bunun sonucunda yakınınız, iş arkadaşınız ya da komşunuz ölüyorsa, kusura bakmayın!
Düğün ve nişan törenlerinin yasak olduğu dönemde, ilimizin bilinen ailelerinden biri, bir evin bodrumunda nişan töreni düzenlenmişti.
Düzenlenen nişan töreninden sonra, birçok kişi hastalanmış, hastaneye başvurmuş, 4 gün sonrada covid19 pozitif olduklarını öğrenmişlerdi. Bu 4 gün boyunca da hastaneye gidenlerin dışındakiler, işe gitmişler, komşular ve arkadaşlarla görüşmüşler, çocuklarını okşamışlardı…
Dokundukları herkes, bir şekilde etkilenmişti.
Sonrada, şehirde virüs niye patladı!
Bu sadece küçük bir örnek. Yakın zamanda bir aile dostumuzun çocuğu vefat etti. Çok kişi taziye ziyeretinde bulundu. Gidenlerin büyük çoğunluğu da ateş ve öksürükle geri döndü, Covid19 pozitif diyede karantinaya alındı. İşin acı boyutu ise bunların içerisinde birçok sağlıkçı arkadaşımızda vardı.
Önceki gün yine eski bir iş arkadaşımın annesi vefat etti. Başsağlığı için aradım, taziye kurdunuz mu diye sordum, taziye evleri yasak ama bahçeye sandalye kurduk diyor. Bize, gelmeyin, gerek yok demeyerekte, beklediğini ima ediyor.
Yani gelin, kapın, gidin diyor!
Bu işin şakası olmaz. Son zamanlarda özellikle Batman, Diyarbakır ve Siirt gibi bölge illerinde patlama olmasının sebebi, bizim kültürel zenginliklerimizi, ölüm dehlizlerine tedbil etmemizdir.
Düğün taziye ve bayramlarda ölümle ettiğimiz danslar, maalesef yoğun bakım sedyelerinde nihayete erebiliyor.
İşi topluca yaptığımız içinde o yataklar az geliyor. İnsanların bir kısmına gidin kendinizi karantinaya alın denerek, eve gönderiliyorlar. Ki bu bizde çok zor! Birine bir şey yaptırmak istiyorsanız ona, o şey yasaktır deyin!
Pozitif çıkanların eve gönderilme meselesine gelince, her düğünde 10 kişi kaparsa, her gün 100 düğünden, kaç eder, sorusunu sorarım.
Buna taziyeleri de eklersek, muazzam bir rakam çıkar. Bunların tümünü hastanede izlemeye çalışırsak, tüm park ve otoparkları hastaneye çevirmemiz gerekecek diyeceğim ama şehirde yeterince park ve otoparkta yok maalesef.
Sağlık müdürümüzün, dün attığı mesaj ile bitirmek istiyorum:
“Batmanımızda taziye düğün, nişan gibi törenlerde COVİD19 enfeksiyon bulaş ihtimali çok yüksek. Değerli hemşerilerim, Allah büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin diye hepimizin içten katıldığı duamıza, fiili dua ile katkıda bulunalım. Lütfen yaşlılarımızı bu törenlerden uzak tutalım.”
Tabii ki kendimizi de hem bu törenlerden hem de yaşlılarımızdan kontrollü şekilde uzak tutalım.
Birilerinin gönlünü almak için birilerinin canına mal olmayalım!
Düğünü ölüm, taziyeyi oyun alanına çevirmeyelim!

Hayırların şerre tebdil edilmediği yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR