USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ?

14-03-2021
Google News

Toplum olarak körlük sıkıntımız mevcut. 
Bize lazım olmayan her şeye körüz! 
Lazım olduğundaysa hepsini sıraya koruz!
Sağlık camiası veya sağlık ordusu dediğimiz meslek grubu, bu açıklamaya en çok uyan sınıf. 
İşimiz yokken selam vermez, dua etmez, kadrini kıymetini bilmeyiz. 
Dişimiz ağrıdığında, tırnağımız kırıldığında ya da gazımız sıkıştığındaysa, niye hepsi tek sıra halinde bizi beklemiyor diye kıyameti koparırız. 
İşim yokken niye selam vereyim ki diyebilirsiniz. 
Selam Allah’ın adı, selam vermek onun emridir, paragrafını açıp kapatalım. 
Ama işimiz olmayan herkesi yok sayalım veya değersizleştirelim diye de sıradanlaşmayalım!
İnsan yaşamının devamının en önemli unsurlarından olan sağlık camiasının kıymetini bilelim. 
Pandemi ile Allah bunu bildirdi hepimize ama hala anlamayanlar var!
Sağlık olmazsa, eğitim olmaz, bilim olmaz, güvenlik olmaz, güzellik olmaz, olmaz oğlu olmaz...
O zaman ne yapalım, gördüğümüz her yerde ellerine sarılıp öpelim mi? İnanın bunu hiçbir sağlıkçı istemez. 
Tek istenen şey, biraz kadir kıymet. 
Nasıl olacak bu? 
Bazen bir selam, bazen bir gülümseme, bazen bir çiçek, idari boyutta sosyal hak, siyasi boyutta ekonomik düzenleme...
Hak ettiklerini devlet veriyor. 
Aldıklarına karşılık bakmak zorundalar, biz niye onlara minnet duyalım ki?
İnsanlıktan yoksun bu soruyu cevaplandırayım. 
Eğitim, sağlık ve güvenlik işi, asla bir meslek olarak düşünülmemelidir. Bunları, belli bir iş tanımı, mesaisi ve müfredatı olan iş olarak tanımlarsanız, bunların üçünden de yoksun kalırsınız. 
Bu işlere ruhunuzu ve bedeninizi koymanız gerekir. Sadece zorunlulukları yerine getirirseniz, teorik olarak bazı sıfatlar alırsınız ama hiçbir zaman bu sıfatlar pratikte karşılık bulmaz. İşler yürümez, çiçekler açmaz, çocuklar koşmaz... 
Bir hastaneye gittiğinizde, beyazları çekmiş, masa başında oturmuş, saçlarını yapmış, kokular sürünmüş, arkadaşına espriler yapan kişiyi sakın yadırgamayın. Onu 10 dakika sonra çıkacak bir acil durum veya ameliyatta saatlerce kan ter içinde, ayakta, aç, uykusuz, bitap olarak düşünün. Bırakın uyumayı, o durumda tuvaletini bile yapamayacak bu şahıs.
Belki namazı kaçacak o sırada. İnsan hayatı için büyük fedakarlıkta bulunacak. 
O narin beden, belki de 110 kilo olan hastayı taşıyacak, bel fıtığı olacak...
Ama siz, bunları görmezsiniz ki bu durumlar hep kapalı kapılar arkasında olur. 
Bunlar olurken, biz de: vayy, bunlar maaş alıyorlar, mecburlar meymenetsiz herifler diyoruz! 
Siz para ve kanun ile bu işi yaparsanız, hastaneden kolay kolay sağlam adam çıkmaz. 
Çok şükür ki sağlık ordumuz, onurlu ve şerefli bir şekilde, para ve tüm dünyalık beklentilerin üstünde duracak şekilde hizmet sunuyor. 
Arada işi paraya döken çürük elmalar var mı?
Her kasada çürük bir elma vardır. 
Siyaset, ticaret, hakim, polis, mühendis, öğretmen, kiminde az kiminde çok ama her alanda bazı çürükler vardır. 
Üç beş çürük için tüm camiayı karalamak haksızlık olur. 
Herkese hak ettiği saygıyı verelim. 
İnsan hayatı gibi çok hassas bir işle uğraşan sağlık ordumuzun başında pıt pıt yapmayalım. Biliyorsunuz, bu işi yaparken, moral motivasyon üst sınırda olmalı. 
Gereksiz muhabbetlerle onları gerip gardlarını düşürürseniz, kendi hastanızın hayatını tehlikeye atarsınız. 
Şiddet işine hiç girmiyorum.
Bu insanlıkla bağdaşmayan bir durumdur. 
Sadece sağlıkçıya değil tüm meslek gruplarına. Ama sağlıkçıya şiddet uygulandığında ölüm kalım savaşı veren hastalar, o sağlık hizmetinden geri bırakıldıkları için belki de o savaş kaybediyor!
Birde Allah’ınızı seviyorsanız Google doktorluğu yapmayın. 
Adam 6 yıl tıp okumuş, üstüne 5 yıl ihtisas, onlarca yıl meslek tecrübesi, ona: “hocam google’de öyle demiyor ama” diyorsunuz!
O anda adamın okuduğu o dağ gibi kitaplar, 15 metreden kafasına düşüyor, gözlüğü düşüyor, rengi kaçıyor, gözleri kararıyor. 
Bizim zırtık da, “vayyy, doktor bize şurat aştı”
Yok canım, sen tek cümle ile doktorun hayatını kararttın.
Tüm tıp camiasının Tıp Bayramını kutlar, mesleklerini en iyi şartlarda icra etmelerini temenni ederim.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR