USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

TPİC, İŞÇİYİ NİYE BATMAN’DAN ALMIYOR?

25-02-2018
Google News

TPİC Batman’dan işçi almıyor mu?

Tabi ki alıyor.

Ama şansı 81’de 1.

Olması gereken bu mu?

Hiç sanmıyorum!

Çünkü TPİC petrol faaliyeti yürüten bir şirket ve ülkemizde ki petrol üretiminin neredeyse tümü Batman Bölge Müdürlüğüne ait.

Arama, sondaj ve diğer faaliyetler hep bu bölgede yoğunlaşıyor.

Türkiye’de petrol denince ilk akla gelen il Batman.

İşletmecilikte de temel kurallardan biridir, faaliyet yürütülen yerlere karşı sosyal sorumlulukların yerine getirilmesi.

Bu sosyal sorumlulukların içerisine ne giriyor?

Kültür, sanat, edebiyat, çevre, spor, ekonomi…

Bunlar yapılırken de minnet edilmez. Çünkü bu toraklardan kar elde ettiğiniz için o insanlar değil, siz borçlusunuz. Dolayısıyla buna mecbursunuz.

Bunu biz değil bilim adamları ve ahlak kuralları söylüyor.

Bu yapılırken de sadece bölge halkı değil işletmede kazanıyor.

Çünkü bölge insanının sevdiği, sahiplendiği, koruduğu şirketler ekonomik açıdan da ciddi kazanımlar elde ederler. Bunu örnekleriyle açıklayabiliriz ama konu dağılır.

Konumuz işçi alımı. 500 kişiye yakın işçi alınacak.

KPSS şartı yok.

Zor iş ama düzenli ve günümüz şartlarına göre iyi denebilecek bir maaş verilecek.

Bunun içinde başvuru sayısı çok fazla.

Biz diyoruz ki petrol Batman’dan çıkıyor, insanlarımızda bu yönde kendini yetiştirip geliştiriyor. Her aileden neredeyse bir kişi bu işten emekli olmuş.

Okullarımız bu alanlara yönelik özel eğitimler veriyor, sahada ki teknik elemanlar bu işi biliyor, bu insanlar bu işin cefasını çekiyor sefasını da çeksinler.

Sadece Batman’dan değil Adıyaman’dan da alınsın. Her il ne kadar petrol üretiyorsa o oranda o ile kontenjan ayrılsın.

Hem vefa borcu ödensin hem profesyonel sorumluluklar yerine getirilsin hem de ekonomik olarak kar elde edilsin.

Ekonomik katkıya gelince.

TPİC’te çalışanlar, genel olarak 20 gün çalışıp, on gün istirahat ediyorlar.

Bu 20 gün boyunca da otelde konaklıyorlar.

Eğer personel kendi memleketindeyse gece kendi evinde konaklayacak ve şirket neredeyse işçinin maaşı kadar kara geçecek.

Artı yerel personel evde konakladığında moral motivasyonu da yüksek olacak.

Yabancı personel ise, izin günlerinde evine giderken bile uçak veya otobüs biletiyle zaman ve para kaybı yaşayacak.

Yani anlayacağınız yerel personel birçok açıdan daha mantıklı.

Ankara’da oturacak olan Ankaralı olsun ama sahada çalışanlar genelde Batman ve Adıyaman çevresinde çalışacakları için buralı olsunlar.

Siyasetçilerde bu işe ön ayak olsunlar.

Malum bölgenin işsizlik sorunu var. Devlet yeterince alım yapamıyor, özel sektör o eski korkuları üzerinden atamıyor. Bölgede de genç nüfus yüksek olunca, işsizlik rakamları bir türlü düşürülemiyor.

Bu tam bir fırsat. 500 işçi 500 aile demek.

Buna mutlaka eğilmek gerek.

Bazı siyasilerimizin bu yönde açıklamaları var ama yetmez. Gidip bakanlıklarda genel müdürlüklerde sabahlamaları lazım. İstisnalar hariç tüm personelin yerelden seçilmesi lazım. İşten iş beğenenler değil, tek çaresi bu iş olanların seçilmesi lazım…

Türkiye Petrolleri denince tüm Batmanlılar, “Allah birini bin etsin” diye dua ediyor.

Bu, dünyanın en sağlam sigortasıdır. Dua, bağlılık, samimiyet…

Bu sigortayı TPİC’te yapsın, hem o kazansın hem de Batman.

Herkesin üzerine düşeni hakkıyla yaptığı yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR