USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

VALİ BİSİKLETE BİNSİN

25-04-2019
Google News

Şu ülkenin başbakanı, diğerinin bilmem ne bakanı, bisikletle işe gidiyor muhabbeti eden gereksiz zevatın değirmenine su taşıma niyetinde değilim.

O bahsedilen ülkelerin komşusu, Suriye, Irak, İran, lokasyonu da Ortadoğu olsaydı, görürdüm ben onların bisikletle seyahat işini.

Her memleketin işleyişini, içinde bulunduğu şartlarla değerlendirmek gerekir. Bugün Batman’ı konuşuyorsak, onun şartlarını göz önüne alıp, makul isteklerde bulunmamız gerekir.

Batman’ın ciddi bir trafik ve hareketsizliğe bağlı oluşan hastalıklar zinciri problemi var. 

Kısa vadede bunları çözüme ulaştıracak projeler maalesef görünmüyor. Bunun içinde her iki problemi tek kalemde çözebilecek basit ve pratik bir çözüm sunmak istiyorum.

Bisiklete binmek.

Bisiklete binmek, şehir trafiğini, hava kirliliğini ve hareketsizliğe bağlı oluşan onlarca hastalığı çözüme kavuşturacak bunun yanında yakıta giden para da cepte kalacaktır.

Lakin bizde bisiklete fakirler biner algısı var.

Bir defasında bende trafikten bunalıp bisiklet almış hem park sorununu çözmüş, hem zamandan kazanmış hem de spor yapma imkanı bulmuştum. Ama her önüme gelen, hayırdır, arabayı sattın mı? Motosikletine ne oldu? Gibi sıralı sorular soruyor, verdiğim cevapları da hiç duymuyordu. Nıç nıç nıç deyip gidiyordu.

Bir yerden sonra psikolojim bozuldu. Attım bir kenara gitti.

Bisiklete binerken, iflas etmediğinizi ispatlamak gerçekten çok zor bu memlekette!

Ama Vali Bey bu işe öncülük edip, bisiklete binerse ve tüm kurum amirlerine de talimat verirse, bu iş olur.

Vali bey her gün her yere bisikletle gitsen demiyoruz tabi. Sembolikte olsa bir iki gün evden işe bisiklet ile gidebilir. Kurum müdürlerine de hafta da bir gün makam araçlarını parka çekip bisikletle işe gitme zorunluluğu getirebilir.

Sağlık müdürümüz, işin sağlık boyutunu da düşünerek bu işe en sıcak bakacak kişidir.

Gençlik Spor, en çok sahip çıkması gereken müdürlüktür.

Milli eğitimin halkı bilinçlendirme misyonunu pratiğe geçirecek bu uygulamaya, tüm şube ve okul müdürleri ile katılması gerekir.

Kültür turizm müdürümüzün ekibiyle beraber bu işi sahiplenmesi elzemdir.

Müftü beyde bu konuya sıcak bakacaktır. Lakin çocukluğumuzda imam hatiplerimizin büyük çoğunluğu bisiklet ile camiye giderlerdi. Şimdilerde azalsa da canlandırmak hiçte zor olmayacaktır.

TPAO bölge müdürümüz sportmen ve renkli bir kişiliğe sahip, bu kampanyayı sahipleneceğine eminim.

Emniyet müdürümüz de bu kampanyaya çok sevinecektir.

Belediye ise işin asıl sahiplerindendir. Hem trafik açısından hem hava kirliliği hemde halkın huzur ve refahı için işe ilk el atması gereken kurumdur.

Belediye başkanının vali bey gibi güvenlik problemi yaşayabileceğini de düşünmüyorum. Çok rahat bir şekilde bisiklete binip işten eve gelebilir, şehri turlayabilir. Bu durum hem başkan beyi hemde şehri rahatlatır.

Tabi bunu yaparken, yeni bisiklet yolları ve sürücülerin bu konularda eğitilmesi de şart.

Herkesin üzerine düşen görevi yaparak bu konuyu ciddiyetle ele alması gerektiğini düşünüyorum.

Bu bilinci oluşturup, projeyi pratiğe geçirebilirsek, müthiş bir iş başarmış olacağız.

Hava kirliliği, park sorunu, kilo problemi…

Bence vali bey hemen işe başlamalı, kurum müdürleri aralarında bir gün belirleyip o gün mutlaka diğer günlerde isteğe bağlı bisikletle işe gitmeli. Okullarda, sosyal medyada, gazetelerde ve tüm resmi kurumlarda bu konu işlenmelidir.

Bu işi başarırsak, çok iş başarmış olacağız…

Daha yaşanabilir bir şehir dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR