USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

YEREL SEÇİME HAZIRLIK…

02-10-2018
Google News

Seçim tarihi erkene alınmazsa, Mart 2019’da yerel seçimler yapılacak.

Bu da demek oluyor ki seçimin nefesi ensemizde.

Aslında seçim üzerine hesap yapanlar, çoktan nefes tüketmeye başladılar.

İşin ulusal ve uluslararası boyutu ve etkilerine değil de yerele baktığımızda aday adaylarının sivrilmeye başladığını görüyoruz.

Sosyal medyada, siyasi çalışmalarda ve sosyal etkinliklerde birilerinin depara kalkmış olması, bize bazı ipuçları veriyor.

Bu ipuçlarından kimin nabız yokladığını, kimin rakiplerinin üzerine çalıştığını, kimin temiz, kimin kirli olduğunu az çok görüyoruz.

İlk açıktan ortaya çıkan isim ise HDP’den.

Ali Güneş, HDP’den aday adayı olduğunu ve bu konuda çok iddialı olduğunu ilan etti.

Diğer partilerden ise hala bir ses yok.

Ses yok derken, dedikodu yok demek istemedim.

Kulislere giren çıkan isimlerin haddi hesabı yok.

Ama şuan için isimlerden çok seçimlerin nasıl olacağı merak ediliyor.

Malum şuan bölge belediyelerinin çoğu kayyum tarafından yönetiliyor.

Kayyum tarafından yönetilen belediyelerin çoğunda, belediyecilik namına çok güzel örnekler verilmiş de olsa, seçimi yine HDP’nin kazanması muhtemel.

Bunun için de izlenecek yol çok merak ediliyor.

Seçim ittifakı mı olur, yeniden kayyum mu atanır, yoksa başka formüller üzerinde mi çalışılır, gibi deli sorular dönüyor vatandaşın aklında.

Çünkü Batman, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, Silvan, Cizre ve Nusaybin gibi şehirlerde, olağan şartlarda, adaya ve hizmete bakılmaksızın kazanacak parti belli.

Batman’da ne olur?

Milletin belediye ve belediyeciliğe bakış açısı değişse de kafa yapısı çok değişmedi.

Bunun için de ittifak şart.

Tabi ki var olan ittifak yani Ak parti MHP ittifakı Batman için çok anlamlı değil.

Buna Hüda Par ve Saadet Partisi gibi partilerin de destek olması gerekir.

Sadece ittifak yeterli mi bence değil.

Bu ittifakı sürükleyebilecek, tüm partilerin tabanını sahiplenebilecek, sağlam bir isim gerekli. Bunun yanında da sağlam bir çalışma.

Herkes ulaşabilecek, fiziki ve duygusal olarak dokunabilecek, her anlamda vatandaşı anlayıp, kendini anlatabilecek bir kişi ve ekip…

Bu olabilir mi?

Zor ama imkânsız değil.

HDP’nin de artık “ceket assam, kazanırım” zihniyetinden kurtulup, “kaldırımlarını altından da yapsalar, onlar bana oy verir”, söyleminden kurtulması gerekir.

Bu aslında bağlılıktan ziyade, bağımlılık (hastalık) ifadesidir.

Başkası, yolunu, suyunu, çiçeğini yapıp, kaldırımına gül dökerken, senin gidip oyunu bunların hiçbirini yapmayana vermen, travmatik ruh halinin göstergesidir.

Bunu büyük övünçle anlatmakta siyaseten doğru değildir.

Belki şurasından tutabilirsiniz, toplumdaki bu travmanın sebebi devlettir.

Doğrudur, vatandaşı görmeyecek kadar derin travmalara gark eden sistem, maalesef devletin eliyle çevrildi yıllarca.

O nesli kurtarmak artık çok zor.

Ondan sonraki nesli kurtarmak içinse çok çalışmak lazım, çok!

Bıkkınlık ve üşengeçlik göstermeden…

Bakalım ne olacak.

Partiler yaptıkları yanlışlardan ders alacak mı?

İttifaklar yapılacak mı?

Doğru adaylar gösterilecek mi?

Biz neyden korkuyoruz?

Çalışmayanların çalışma makamlarını işgal etmesinden.

Yoksa çalışanın kimliği sadece kendini ve onu sevenleri ilgilendirir.

Çalışıyorsa onlara şeref katar, çalışmıyorsa…

Gerçek hizmet adamlarının kazanacağı, kazasız belasız bir seçim dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR