USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ!

29-12-2019
Google News

Yaşlanan dünyanın en büyük problemlerinden birsi de gençliğin bozulması ve aile yapısının yozlaşmasıdır.

Gençliği ve aile yapısıyla övünen bizler bile artık çok büyük tehdit altındayız.

Gençlik zıvanadan çıkmış, aileler finansal kurumlar şeklini almış, ebeveynlik resmi bir statü halini almış...

İş böyle olunca da anarşi olayları almış başını gitmiş.

Ne alaka demeyin. Din ve ahlak temelinde kurulmayan aileler, hayra hizmet etmez. Hayra hizmet etmeyen ocaklarda yetişenler ise hayra değil şerre meze veya malzeme olurlar.

İşi başından alalım. Yüce Yaradan, ergenliğe giren gençleri en kısa sürede evlendirin(bizde yasak) diyor. Evliliğe gücü yetmeyenlere ise orucu tavsiye ediyor. Çünkü oruç şehveti kırar diyor. Çünkü şehvetin insanı da insanlığı da kırdığını bizden çok daha iyi biliyor.

“Nikâhın hayırlısı, külfetsiz olanıdır.” (Ebû Dâvud, Nikâh, 32) diyor Peygamberimiz (SAV) . Biz ise külfeti artırmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Zaten eğitim sistemimiz, medyamız, sosyal yapımız, siyasi hayatımız ve dini zaaflarımızla evlilikten uzaklaşan gençler, bu külfet yükü ile de yokuşa sürülmektedir.

Büyük bir mücadele sonucu doğru adayı bulup, doğru işe yeltenen gençlik, yapılan yanlış külfet yükü ile işe huzursuz ve mutsuz olarak başlamaktadır.

Eskiden başlık parası vardı, kalktı çok şükür ama bugün çok daha vahimi var. Şu standartlarda ev, şu marka beyaz eşya, ona uygun mobilya, perdeler, kombinler, düğün ve nişan salonları, en fenası da altınlar…

Adam evliliğe adım atarken enflasyonu 3 haneli rakamlara dayanıyor.

Gücü yetene bir şey demiyoruz. Herkes israfa kaçmadan gücü nispetinde bu süreci yönetmelidir. Dayatmalar ve mahalle baskısı evlilikleri ilk günden yaralamaktadır.

Borçlu olan damat, huzurlu bir aile yaşantısı yaşayamaz. Damat huzursuzsa gelinde huzursuz olur, onlar huzursuzsa, dünürlerde huzursuz olur ve her şey tek kıvılcıma bakar!

Kavga, gürültü, dedikodu, fitne, fesat ve belki de boşanma. Boşanma olmasa bile bu ortamda yetişen çocuklar, yani geleceğimiz…

Bundan dolayıdır ki gençliğimiz yani geleceğimiz karanlık görünüyor.

Biz işin temelini yanlış atıyoruz.

Evlilik Peygamberimiz (SAV)’in sünneti ve yüce Yaradan’ın emridir. Onu icra etmek hayır işidir. Hayır işinde zorluk çıkarmak ise şeytanın işidir.

Bu zorluğa alet olmak şeytani hasletlerdendir.

Unutmayın, şeytani hasletlerle hem siz hemde kurmaya çalıştığınız müessese kirleniyor. Evlatlarınız kirleniyor, bebeleriniz kirleniyor, toplum ve geleceğimiz kirleniyor.

Kolaylaştırın zorlaştırmayın. Gelin ve damadın zenginini veya sıfatlısını değil hayırlısını isteyin ve yaptığınız bu hayrı, şeytani fiillerle kirletmeyin.

Toplumun bozulmasının en büyük sebeplerinden biri budur. Evliliğin zorlaştırılması. Evlenmeyen veya evlenemeyen gençliğin kolay harama bulaşması ve bu haramların getirdiği huzursuzluk, hırsızlık, yolsuzluk, ahlaksızlık, canilik, hainlik ve iki yüzlülüktür!

Aile toplumuzun ayakta kalan son kalesidir. Onu yıkmak için bunca saldırı varken bizim bu kalenin taşlarını yerinden oynatmamız, hayra değil şerre hizmettir.

Hayır işinde yarışın, insanların evlenmesini doğru şekilde doğru insanlarla, sünnete uygun şekilde teşvik edin, destek olun. Engelleri kaldırın. Eski insanların bazı taassuplarını kırın.

Peygamberimiz (SAV)’in konu hakkında birkaç hadisini sunmak istiyorum.

Kendi için evlenmek kolay olduğu hâlde evlenmeyen kişi benden   değildir.”

“Kim evlenirse imanın yarısını tamamlamış olur; kalan diğer yarısı hakkında ise Allah’tan korksun!” (Heysemî, IV, 252)

 

 “En fazîletli şefaatlerden (teşvik edilen amellerden) biri, evlilik hususunda iki kişiye aracı ve yardımcı olmaktır.” (İbn-i Mâce, Nikâh, 49)

“Kadın dört sebepten biri için nikâhlanır: Malı, nesebi, güzelliği ve dindarlığı. Sen dindar olanı seç ki hayır ve bereket göresin!” (Buhârî, Nikâh, 15, Müslim, Radâ, 53)

“Nikâh benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimle amel etmezse, benden değildir. Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuz ile iftihar edeceğim. Kimin maddî imkânı varsa, hemen evlensin. Kim maddî imkân bulamazsa, nafile oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (İbn-i Mâce, Nikâh, 1/1846)

 “Üç şeyi geciktirmeyin. Vakti gelince namazı, hazır olunca cenâzeyi ve denk birini bulunca bekârı evlendirmeyi.” (Tirmizî, Salât, 13/171)

 “Kimin evlenmeye gücü yetiyorsa evlensin. Çünkü evlilik, gözü haramdan alıkoyar ve iffeti en iyi şekilde korur…” (Buhârî, Savm,

Hayır işini zorlaştırıp, şerre aracı olmayın. İsrafa dalıp kötü örnek olmayın. Hayırlı yolculuğa şerlerle başlayıp nesilleri ifsad etmeyin.

Allah bizi niyeti hayır, akıbeti hayır olanlardan eylesin. Niyeti hayır, akıbeti hayr olanların sayısının arttığı, evliliklerin dine uygun yapıldığı yarınlar dileğiyle sağlıklı ve mutlu kalın…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİZİM DAĞLAR NİYE YANMADI? BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR