USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İRAN BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL!

02-12-2018
Google News

Kürtçe bir söz vardır, "ditin u gotın nabe veke hav"(görmekle, söylemek bir olmaz).

İran seyahatimizde bu sözü tekrar teyit etme fırsatı bulduk. Okuduğumuz, duyduğumuz, izlediğimiz birçok şeyin, yanlış olduğunu müşahede ettik.

Çok okumanın tek başına çok anlam ifade etmediğini, bunun mutlaka seyahatlerle, temaslarla, empatik operasyonlarla zenginleştirilmesi gerektiğini müşahede ettik.

Yine koca bir milleti, kadim bir kültürü ve yok sayılamayacak bir tarihi zenginliği yok saydığımızı veya haksızlık ettiğimizi gördük.

İran deyince, birçok kişi irkilir. Sanki bir korku imparatorluğu varmış gibi yorumlar yapılır. Aslında bu bir algıdır ve zerreleri bize de sirayet etmiş bir gaflet durumudur.

Niye gaflet diyorum, çok uzakta olanlar, farklı kültürlere sahip olanlar, akrabalıkları mevcut olmayanlar, kısmen haklı olabilir. Ama biz komşuyuz, akrabayız, birbirimize çok yakınız. Gidip görebilir, dokunabilir, soluyabiliriz...

***

İran sınırındaki herkesin Türk veya Kürt olduğunu öğrenebiliriz. İran'daki nüfusun yarısına yakınının yine bu Kürt ve Türklerden oluştuğunu, Şah İsmail'in ve son şahın Türk olduğunu, ülkedeki ticari hakimiyetinin yine Türk kökenli vatandaşlarda olduğunu ve mevcut cumhurbaşkanının soyunun da dayı tarafından Türk olduğu ve iyi derecede Türkçe bildiğini öğrenebiliriz.

Bu bilgileri vermememin sebebi ırk vurgusundan ziyade yakınlık ve yatkınlık vurgusudur. Yani oradaki insanlar, uluslararası algı operatörlerinin sunduğu gibi öcü değiller. Onlar bize yakınlar, iyi yönleri var, kötü yönleri var. Bunları öğrenmek için onlar hakkında yazılan ve anlatılanlara bakmak yerine gidip onlara dokunmak çok daha mantıklı.

Bu hareketler, kesinlikle korku, şiddet veya tehlike içermez.

Bir hafta sonu çoluk çocuğunuzu alıp Tebriz'e gidebilirsiniz. Tebriz çok büyük ve çok kadim bir şehir. Dil problemi yok. Neredeyse herkes Türkçe biliyor. Nufus Azeri asıllı ama bizim dizilerimizi izleyip, bizim müziklerimizi dinliyor ve bizi seviyorlar. Dünyanın en büyük kapalı çarşılarından biri burada ve hiçbir şekilde tahrip olmamış. Tarih kokuyor ve çeşitlilik açısından benzersiz.

Oteller çok iyi. Orta standartlarda bir otelde suit oda fiyatı 50-60 Türk lirası(kahvaltı dahil).

Bir depo benzin 17-18 tl olduğu için ulaşım çok ucuz. Şehrin en uzak noktasına taksi ile 10-15 liraya gidebilir yada 100 km ötede ki bir şehre taksi ile 50 liraya gidip gelebilirsiniz. Yiyebileceğiniz en iyi yemek yine 10 lira civarı. Damak tadı bize çok uzak değil. Farklılıklar var ama bize çok ters değil...

Buraya geldikten sonra her şey çok kolay. Peki, buraya gelmek kolay mı ona bakalım. Önce Van'a gelelim. Van Batman'a yaklaşık 350 km. Van'dan direk Tebriz'e giden taksi ve münübüsler var. Ortalama 60 lira ile sizi Tebriz'de otele teslim ediyorlar. Van ile Kapıköy(Özalp) sınır kapısı arası yaklaşık 1 saat. Buraya 25 tl karşılığı münübüsile gelip karşıya geçtikten sonra ticari taksiye atlamak zaman ve konfor açısından çok daha mantıklı. Yurt dışına çıkış harcı 15 tl. Kapı inşaatta olduğu için Sabah 09 30 ile 15 00 arası çalışıyor. Ama Doğubeyazıt ve Hakkari tarafında ki kapı 24 saat açık.

Kendi arabanız ile de karşıya geçebilirsiniz. Çıkışta sigorta ve triptik dedikleri işlemler için yaklaşık 400 tl para ödüyorsunuz. Eğer bir veya iki kişiyseniz bunu yapmak çok mantıklı değil. Ama 4-5 kişilik bir grupsanız ve bunu bu sayıya bölerseniz çok mantıklı. Çünkü sınırı geçtikten sonra yakıt neredeyse bedava ama yollar ve trafik çok kötü buna dikkat etmek gerek.

Girerken Van'da güvendiğiniz döviz bürosu varsa Tümen (İran parası) almanız mantıklı. Yoksa kapıdan da alabilirsiniz ama en mantıklısı Khoy'dan almak.

 

Sınır kapısından çıkışta ciddi bir bekleme yapmıyorsunuz. Üstünüz başınız pek aranmıyor. Resmi işlemler yapılıyor ve karşıdasınız. Onlarda pasaport kontrolünden sonra direk sizi salıyorlar. Karşıda sizi dövizciler karşılıyor. Onarda genelde Kürt kökenli vatandaşlar. Çok sıcaklar ve size Tümen satamazlarsa bile hemen sizi evlerine davet ediyorlar. Bunun Türklük, Kürtlük ve Farslıkla alakası yok. Bu bir İran kültürü. Sizi yabancı görünce hemen eve davet ediyorlar. Bu İran'ın diğer bölgeleri içinde geçerli.

Kapıdan çıktıktan sonra en başta Khoy(80 km) şehrine gidiyorsunuz. Khoy Tebriz eyaletine bağlı bir sınır şehri ve ticaret çok canlı. Şemsi Tebrizi'nin doğduğu şehir. Buraya gelirseniz mutlaka kapalı çarşıya uğramalı, sahte ballara dikkat etmeli ve Şemsi Tebrizinin mezarını ziyaret etmelisiniz.

Şems'in mezarı Konya'da diye biliyorduk. çünkü orada bulunan türbeyi de ziyaret etmiş Fatiha okumuştuk. Ama asıl mezarın burada olduğunu öğreniyoruz. Hemde Şah İsmail tarafından yapılan boynuzlu müthiş abidesiyle...

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?