USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK!

13-09-2020
Google News

İnsanoğlunu anlamak zordur. Karmaşık yapısını ve tutarsız davranışlarını en iyi bilen, onu Yaratandır.
Güçlü ve zayıf yanlarını, zaaflarını, sevincini, direncini, vefasını, sefasını, en iyi bilen bu duyguları veren ve kontrol edendir. 
Ne okursak okuyalım, ne kadar dolaşırsak dolaşalım, ne kadar yaşarsak yaşayalım, bahse konu mevzuları yeterince anlamlandıramıyoruz. 
Tam anladık derken, yaşadığımız yeni bir tecrübe ile her şeyin bir anda anlamsızlaştığını görüyoruz. 
Ölüm, bu tecrübelerin en acısı mı bilemem ama onu bile Yüce Yaradan yeri geldiğinde size nimet olarak sunabiliyor. 
Ya da size yaşattığı hüznü bir anda yırtıp alabiliyor. 
Yani siz ona inanıyorsanız, o sizi ölüm anında bile bir şekilde destekliyor, gözlüyor kolluyor… 
Sizin en yakınınız toprağa girerken, O size çok farklı şekilde pencereler açıyor, farklı deryalara daldırıyor, derin düşüncelerinizi yırtıp alıyor… 
Nasıl anlatılır bilmiyorum ama biz çok farklı duygular yaşıyoruz. 
1 ay önce babam hastalanıp hastaneye yatınca, dünyamız yıkıldı. Annemin aynı gün rahatsızım demesi bizi çok etkilememişti. 
Muhtemelen babamın rahatsızlığından dolayı kendini psikolojik olarak kötü hissediyordur dedik. 
Annem hastaneye gelince, yoğun bakıma aldılar. 
Bir anda babayı unuttuk. 
Anne anne dedik, anne entübe edildi. Doktor direk yüzümüze, son bir aydır entübe ettiğimiz hiçbir hasta buradan sağ çıkmadı dedi… 
Biz en azından baba iyi çok şükür dedik. 
Doktorlar annenin değerleri kötü derken, baba da servisten yoğun bakıma alındı. 
Yoğun bakımda bile olsa baba iyi diyoruz. 
Baba bir anda ebediyete irtihal ediyor. 
Acının tarifi yok. 
Beklemiyorsunuz böyle bir ölümü, planlarınız var, söyleyecekleriniz, paylaşacaklarınız, pişmek için alacaklarınız…
Yok artık diyorsunuz. 

Baba gitti, en azından anneyi bize bağışla ya Rabbi diyorsunuz. 
Allah annenizi bağışlıyor, aynı gün gözünü açıyor. 
Babanızı toprağa vermişken seviniyorsunuz. 
En azından annemiz dönüyor diyorsunuz. 
Acıyı yaşarken sevinci yutkunuyorsunuz. Yutkunurken acıyı eziyorsunuz. 
Bir süre geçiyor, anne konuşup odaya çıkıyor, ölüm haberini paylaşmanız gerekiyor. 
Acıyı paylaşıp, yaşanacak acıyı paylaşabilmek, çok acı geliyor ama diğer taraftan da koca çınarlardan birinin aile içine tekrardan transfer edilmesi, içinizi kıpır kıpır ediyor. 
Peygamberimiz(sav), içinizde beli bükülmüş ihtiyarlarınız olmasa, belalar başınıza sel gibi dökülürdü, diyor. 
Biz de aile olarak başımızda bir yaşlı bireyin olmamasını içimize çok zor sindirebilecektik. 
Yüce Yaradan bizi ondan ve onun dualarından mahrum etmedi çok şükür. 
Şuan kazanmak ile kaybetmek arasında ki o girft çizgideyiz. 
Ne yaşadığımızı bilmiyoruz ama Yüce Yaradan’ın her şeyi en güzel şekilde yaratıp en güzel şekilde sonlandırdığını müşahede ediyoruz. 
Ona inanan ve güvenen asla kaybetmez. 
O acıyı bile tattırırken size çok şey katar, yükünüzü alır, kalbinize sükunet katar.
Onsuz bu acıya katlanmaksa, sizi yer bitirir. 
Ona inandık ona güvendik.
O alanların da verenlerin de en güzelidir.
O alırken de güzeldir, verirken de. 
O kendisine güvenenleri asla yarı yolda bırakmaz…

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ŞEHMUS TEMİZ
ŞEHMUS TEMİZ
BİR KİBRİTLİK ZEVAT! TATİLE GİTMEYEN DİNDEN ÇIKAR MI? YAZAMADIĞIMIZI YAZAMIYORUZ! BAYRAM KUTLAMALI MIYIZ? 160 BİN LİRAYI KİM YEDİ? GERCÜŞ ÜNİVERSİTESİ İĞRENÇSİNİZ! ERBİL, KANDİL, KÜRDİSTAN... NİYE/NASIL ERBİL 3? NİYE/NASIL ERBİL- 2 NİYE/NASIL ERBİL? BİRİLERİNİN GAZI VAR! HANGİ 8? PETROL DENİZİNDE YÜZMEK! BATMAN’DAN İSRAİL’E YARDIM KAMPANYASI! BİR KUDUZ KÖPEĞİN ANATOMİSİ! BAYRAMA DİRENMEK! DİŞİMİZİ ÇEKTİK, TIP’IMIZ KAYDI! ERMENİLERİ BİZ VURDUYSAK! RAMAZAN, MÜZİK, TURŞU... CADDENİZİN İSMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? İHANETİN BAHANESİ OLMAZ! PADİŞAHIM ÇOK YAŞA... KORONAMA KARIŞMA! TIP’ÇILARA NİYE PIT PIT YAPIYORUZ? TERÖRİSTLER (!) TERÖR YÜRÜYÜŞÜ YAPTI! BATMAN ÇİN MAHALLESİ! GARA GARABETİ! SİYASET, İTAAT, LİYAKAT... GERCÜŞLÜ REKTÖR HAYIRLI OLSUN AŞAĞI BAKINCA SİZİ GÖRÜYORUZ! EBREHE’NİN ZELİL ÇOCUKLARI! SUİKAST, KAOS, SEÇİM! BAŞÖRTÜSÜ, GÖZÖRTÜSÜ OLDU! VATAN HAİNLERİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI! SAHTE KEMALİSTLER, SAHTE DİNDARLAR S...! İYİ Kİ KORONA VAR OHHHHHHH! İMAMOĞLU GERÇEĞİ AK PARTİ'NİN DAVASI, DEVASI, GELECEĞİ... AŞI YAPILMALI MI? İYİ Kİ VARSIN TPAO DİNSİZLİK VE AHMAKLIK! CUMHURBAŞKANI GEÇ GELSE? BATMAN’IN KARANLIK YÜZÜ! AYBÜKE’Yİ NİYE VURDUNUZ? BATMAN’A NASIL ZARAR VEREBİLİRSİNİZ? ÖZGÜRLÜK SEVMİYORUZ! BATMAN XOŞTIR LE BELE… VALİ NE DEDİ? İZMİR’E YARDIM KAMPANYASI! ACININ MİLLİYETİ OLMAZ! AKLİ MELEKELERİNİ YİTİRMİŞ BAŞKAN! İÇİMİZDEKİ ERMENİLER! EMNİYETİN EMİN OLDUĞU ŞEHİR; BATMAN TOPLUMSAL HAFIZAMIZI KAYBEDİYORUZ! ANIZ İŞİNİ NASIL ÇÖZERİZ? BİTMEYEN YOLLARIN DRAMI! ÖLÜMLE TERBİYE ETMEK! BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI (2) BATMAN’IN SÜPER KAHRAMANI… KÜÇÜK İNSANLAR! ADALET SIKINTILI! HASTA VE HASTANELERİN GERÇEK DURUMU! TEDBİR, ALLAH U EKBER… HERKESİN BAŞINA 1 SAĞLIKÇI… HASANKEYF’İ GÖMDÜNÜZ, MİRASINI…! KAYYUM’DAN MEMNUN MUSUNUZ? PROVAKASYONA HAZIR MISINIZ? ONURSUZLUK YÜRÜYÜŞÜ, LCW’NİN DURUŞU! TAZİYEDE OYUN, DÜĞÜNDE ÖLÜM! BATMAN’DAKİ İMAMOĞLU KİM? BAKAN’IN STK’SIZ STK TOPLANTISI! EŞEKLER ARPADAN ÖLECEK GALİBA! ÇOCUK HASTANESİNİ YIKIN! SONSÖZÜ SÖYLEMEK ZORDUR BATMAN’DAKİ MEZAR EVLER! ALLAH BAYRAM ETMEMİZİ NİYE İSTEMEDİ? CORONA DEĞİL CEHALET ÖLDÜRÜYOR! PAHALI İFTARLARIN PARASI NEREDE? ALİ ERBAŞ HAKLIYSA?... SAHTE HASTALAR İFŞA OLDU! DOKTORLAR YAŞATIYOR, MÜHENDİSLER ÖLDÜRÜYOR! VİRÜSÜN BEYNE ETKİLERİ! KORONA MI KARI DIRDIRI MI? ÇİŞ BANKASI DEYİP ÖZÜR DİLEMEK! YALANDAN MI CORONADAN MI ÖLDÜLER? BATMANDA KORONA VİRÜSÜ! BU VAHŞETİ BİZ İŞLEDİK! SOĞAN EKİYORUZ, KARPUZ BEKLİYORUZ! KEYF GİTMİŞTİ, HASAN DA GİTTİ! 500 YATAKLIYI KİM YAPTI? TAKLACI SİYASETÇİ! HÜLLE DEĞİL HİLE! DEPREM BİZE NEYİ ÖĞRETTİ? İÇİMİZDEKİ KATİLLERE NİYE DOKUNULMUYOR? 600 BİN KİŞİ 1 AHMET’İ KURTARABİLİR Mİ? REİS’İN HAYAL DÜNYASI? BAŞLIK PARASI SADECE İSİM DEĞİŞTİRDİ! BATMAN (TPAO) DÜNYAYA KAFA TUTUYOR BELEDİYE, BATMAN TANITIM GÜNÜNDE NİYE YOKTU?