USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BİR FOTOĞRAF SERGİSİNİN ARDINDAN

BİR FOTOĞRAF SERGİSİNİN ARDINDAN
07-09-2021
Google News

Yıllardır fotoğraf çekerim.

Börtü böcek peşinde ya da kimsenin göremediğini ölümsüzleştirme peşinden koştum durdum.

Bazı sağlık nedenlerimden dolayı bu aralar ara verdiğim fotoğrafa sevgim hiç bitmedi nerede bir sergi görsem ilahi gider fotoğrafları tek tek inceler kendime eleştirel yaklaşır ya da çok beğendiğimi yüksek sesle ifade ederim.

Ayrılırken de emek veren fotoğrafçı dostumu da kutlamayı ihmal etmem bir şekilde onu onure etmeden oradan ayrılmam.

Birkaç gün önce dostum Seyda Goyan beni aradı.

Yıllardır büyük bir emekle çektiği bazı fotoğraflarından bir seçki hazırlayıp sergi açacağını söyledi.

Doğrusu duyunca çok heyecanlandığımı hemen söylemeyeyim.

Çünkü sevgili Seyda’nın çalışmalarını hep uzaktan da olsa takip eder, çalışmalarını çok beğenirdim.

Bu konuda her türlü yardıma hazır olduğumu ona ilettim.

Şimdi Seyda’nın hayatını. kendisinden dinleyelim.

Ben Seyda Goyan 1965'te Uludere’de doğdum.

1990’da devlet memuru olarak işe başladım.

1993te köylerin boşaltılması aynı zamanda Kürt halkının kültürel erozyonunun başlangıç noktası oldu.

Kendi imkân ve çabalarımla amatör bir şekilde gücüm yettiği kadar folklorik derlemeleri yapıp kayıt altına alarak arşiv oluşturdum.

Kültürel erozyonun istilasına uğrayan bu kültürümüzün her hangi bir dalında yoğunlaşmam imkânsız. Çünkü yaşamın her alanında kaybolmaya yol almıştır.

Bu yüzden yaşamın her alanında derleme yaptım.

Folklorik şarkılar, destan tekerleme bilmece, çocuk oyunları büyüklerin oynadığı oyunlar göçebe hayatı.

Bunları fotoğraf, video ve tekst olarak arşiv oluşturdum.

20 tane belgesel film yaptırdım. 2020 de Uludere’de babadan kalma eski taş topraklı evimi etnografya  müzesine çevirdim.

Müzeye yoğun bir ilgi var.

Bin değişik ürün mevcut Batman Kültür Müdürlüğü, İsmail Beşikçi Vakfı, Şirnak Üniversitesi, Uludere Belediyesinin dikkatinde çekmiş olup onlara devretme teklifinde bulundular.

Uludere Belediyesi bölgenin mimarisine uygun bir müze evi projesi Kültür Bakanlığına sunulmuş, bakanlığın olurunu bekliyoruz.

Bütün bu çalışmalarım memur olduğumdan dolayı pazar günleri dini ve resmi tatil günlerinde, senelik izin ve rapor aldığım günlerde yapıyordum. 

Derlediğim folklorik çalışmalarımın ürünü olarak 5 tane folklorik kitabim yayımlandı. Stranên Folklorîk Ên Botan. (Botan folklorik şarkılar) Antolojiye Dengbêjan (Dengbêjler Antolojisi) ve Uludere ağızıyla aşk, kahramanlık ve dini içerikli destan kitabim oldu.

Kültürel aktivitelerimi daha serbest yapa bilmem için 2017 tarihinde erken emekliliğe ayrildim.02.09.2021 Batmanda benim ikinci sergim oluyor.

2014'te Federal Irak Kürt şehirlerinde Süleymaniye, Hewlêr. Dihok Zaho ve İsveç Stokholm’da oldu. Bu sergimi kendi memleketimde de önümüzdeki hafta açmayı heyecanla bekliyorum.

Bu sergi, kitaplarım ve etnografya müzesi ile birlikte Uludere tarihinde birer ilklerdir.

İnternet çağına ve hızla değişen dünyaya ayak uydurmaya çalışan yeni neslin geçmişini bilmedikleri için kayıp yaşam adını vermemin sebebi geri dönüşü olmayan bir yeni yaşam tarzına doğru hep beraber ilerliyoruz şeklinde sohbet ettik son zamanlarda gezdiğim gördüğüm en güzel fotoğraf sergilerden bir tanesiydi. Bu konuda bize yardımlarını esirgemeyen başta Sayın Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı, Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Kütüphane Müdürü Derya Alpala Hanım Efendi ve TED Müdürüz Hasan Erdal Beye teşekkür ederim.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
SELİM TOPRAK
SELİM TOPRAK
BİR FOTOĞRAF SERGİSİNİN ARDINDAN Hoşgörünün fotoğrafı BATMAN KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ ( BART ) 2 BATMAN’IN SANAT ELÇİSİ (BART) BATMAN’DA BİR HEYKELTIRAŞ (NAİL YARDIM) ÇARESİZLİĞİN FOTOĞRAFI ELVEDA HASANKEYF BATMANLI OLMANIN BİLİNCİ UMUT ELÇİLERİ VE EZİDİ KAMPI GİDERİM VAN’A DOĞRU BATMAN’DA TENEFÜS KAFE VE NAİL HOCA… DİLLERİN DİNLERİN KENTİ MİDYAT BATMAN’DA THY SKANDALI BU ŞEHRİ ÖLÜMÜNE SEVİYORUM HAYALİMDEKİ BAYRAMLAR BEN O SÖZÜ BULAMADIM KÖYÜN SON EZİDİSİ YALNIZ KALDI BEN KÜRT’ÜM... FOTOĞRAFIN GÜCÜ GÖÇÜN ÇOCUKLARI… Biz dünyayı çocuklardan ödünç aldık İNSANLIĞIN BAŞ BELASI ÇOK AMAÇLI PARK! KEFRO (MİDYAT ) Örnek alınması gereken bir isim AHMET DİNÇ Batman’ın Duayen Gazetecisi Halit Beytüt HEMŞERİLERİNİ GURURLANDIRAN BİR İSİM: HASAN TANRISEVEN DERSİM’İN KAYIP KIZLARI Elini her taşın altına koyan isim Nizamettin Aydiş BAYRAM “KUR”U NE KADAR? HALİT ÖNAL KİMDİR? ATATÜRK PARKI’NIN SON HALİ BAYRAMIMIZ KUTLU OLUYOR MU? ÜMİT KEMAL PİŞKİN (KÜÇÜK DEV ADAM) DAHA SÖYLEYECEK ÇOK “SÖZ”ÜMÜZ VAR EMİN ÇELİK VE HOTEL MEZOPOTAMYA BAZI SÖZLER, BAZI YILLAR, BAZI İNSANLAR... YAŞAMA GÜLÜMSE, GÜLÜMSET…. BATMAN’IN ERNESTO CHE GUEVERASI OSMAN… YILMAZ GÜNEY’İ TOPRAKLA ÖRTÜYORLAR METİN AVDAÇ KİMDİR? KÖYÜN SON EZİDİSİ HASTA… BATMAN İKONU VE ZİYADE ET LOKANTASI ARBANE KİTAP OKUMANIN YERİ VE ZAMANI YOKTUR MUTLULUĞUN FOTOĞRAFI ŞAHMERAN… ZILEK KÖPRÜSÜ (PIRA ZILEK) O AN HASANKEYF (ESKİF’E ) İYİ Kİ VARSIN XALO ÇİÇEKÇİ İŞÇİ ANNELER YILLARIN YORGUN YÜZÜ ELLERİ EKMEK KOKAN ÇOCUKLAR MAVİ KAPI NİHAT EMRAK, YANİ GAZETECİLERİN PİRİ KİMDİR? VEYSİ BORAN KİM? ŞAİR İLHAMİ SİDAR BATMAN VE H. NECAT NASIROĞLU DİCLE’NİN DERVİŞİ EMİN BULUT… BİRİNİ DEŞİFRE EDELİM SUR’DA ANA OLMAK SUR SOKAKLARINDA BİR ANA SUR’UN ÜRKEK ÇOCUKLARI ÇOCUK HAFTASI MUTLULUĞUN TABLOSU BATMAN BELEDİYESİ VE YILMAZ GÜNEY SİNEMASI ENTELEKTÜEL HABİP… WİNDOWS 2006 SEL FELAKETİNDEN SONRA SU İLE DANS SELÇUKLU MEZARLIĞI 5 N 1 K HÜZÜNLÜ BAKIŞLAR... DİLEK AĞACI BİR KADIN NASIL ANLATILIR? MALABADİ KÖPRÜSÜ EŞEK SÜTÜ AYVALIK’TA GÜN BATIMI DARA HARABELERİ HESLER VE BARAJLAR BUDİZİM FUAR VE BATMAN KENDİSİYLE YÜZLEŞEN TOPLUM HASANKEYF’E KIYMAYIN EFENDİLER… BİR ÜLKENİN ULAŞIMI HOŞ GÖRÜ KÖYÜ… ÖLÜM! ADIN KALLEŞ OLSUN EKREM KONAÇ HASANKEYF KARA TREN KARA SABAN ANNE VE ÇOCUK DAĞLARA GEL DAĞLARA… MARDİN BELEDİYESİNİN KADROLU EŞEKLERİ ÇİMLERDE GECE KEYFİ SALAMİS (KIBRIS) KAPİTALİZME MEYDAN OKUYORLAR KURGU