USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İNSAN OLAMAZSINIZ!

İNSAN OLAMAZSINIZ!
02-08-2021
Google News

Bir Ülkenin birikimlerini yok eden insan olamaz. Bir-iki gün içinde oluşması mümkün olmayan, yüzyıllar geçtikten sonra Orman haline dönüşen ağaçlıkları yakanlar insan olamaz.

İçinde her türlü canlının yer aldığı ormanı yakanlar esfeli safilin derekesine düşmüşlerdir. Ağaçlar da birer canlı olduğu için ormanları yakanlar on binlerce canlıyı diri diri yakmış oldu.

Canlı canlı ateşin içine atılmış; kaplumbağalar, leylekler, kuşlar, tavşanlar ve daha nice hayvanlar masum oldukları halde canice yakıldılar.

Hangi suçtan dolayı öldürüldüler? Diye sorulacaktır canilere, vahşilere, hayvan derecesinden daha aşağı yaratıklara…

Ya zavallı Orman köylülerine ne demeli? Orman köylüleri kıt kanaat geçinirken hangi aşağılık mahlûkat veya mahlûkatlar onların evini yakabilir?

Gücünüz masuma, savunmasıza, fakire ve fukaraya mı yetiyor? En zayıf halkayı mağdur etmek sizin için bir kahramanlık mı?

Masumları katlederek, hayvanları yakarak, fakirleri mağdur ederek, yeşili kurutarak başarı mı kazandınız? Muzaffer mi oldunuz?

Ya sözüm ona; Çevrecilere, Yeşil sevdalılarına, hayvan hakları savunucularına ne demeli? Neredeydiniz bu canilikler yapılırken?

Sahi siz kimin sesisiniz? Yok, efendim Kanal İstanbul Projesinde ağaçlar kesilecekmiş? Yok, efendim Gezi Parkında ağaçlar kesilmiş de?

Hadi oradan sizi gidi riyakârlar, sizi gidi propaganda temsilcileri, sizi gidi vahşetin borazanları, katliamın sözcüleri…

Evet, sadece bir propagandanın temsilcileri olmayın. Kanal İstanbul Projesinde ağaç kesilirse konuşun ama bir zahmet milyonlarca ağaç yakılınca da konuşun.

Ya hayvan hakları savunucuları nerede? Yok efendim Belediye, köpekleri zehirliyormuş, yok efendim köpekler, toplatılıyormuş…

Ya Orman içinde yanan hayvanlar, onlar neci oluyor? Onlar da hayvan değil mi? Yoksa siz, sadece belirli hayvanları mı savunuyorsunuz?

Yoksa siz, hayvanları kendi emellerinize alet mi ediyorsunuz? Hayvanları desteklerken bile tarafsız olamıyorsunuz?

Siz aslında birer faşistsiniz? Çünkü hayvanlar arasında bile ırkçılık yapıp, ayırım yapıyorsunuz? Tarafsız olamıyorsunuz?

Bir vahşeti kınarken diğer vahşetten bihaber olamayız. Ormanlar ve içindeki canlılar yanarken çok büyük bir katliam daha yaşandı.

Böyle bir katliam ki, tarif edilemez. Hangi insan bir aileden yedi kişiyi birden katledebilir? Hangi yaratık yedi kişiyi öldürdükten sonra evlerini ateşe verebilir?

Caniye ve Vahşiye sorulacak, bu insanlar neden katledildi? Bu insanların suçu ve kabahati neydi? Yedi kişiyi öldüren de vicdan, akıl, mizan ve insanlık olabilir mi?

Bu fiili işleyen nasıl bir haleti ruhiye ye bürünmüş olabilir? Bu hiçbir şekilde izahı olmayan bir hayvanlık(hayvanlardan özür dileyerek hayvanlar bu yaratıklardan çok daha niteliklidir) hareketidir.

Ya birine ses çıkarıp, diğeri için ses çıkarmayanlar. Fiil A’dan olunca ortalığı dumana katanlar, fiil B’den olunca neden ses çıkarmazlar?

Ya da şöyle diyelim. Eylem A’ya olunca hiçbir şey olmamış gibi üç maymunu oynayanlar, dut yemiş bülbüle dönenler Eylem B’ye olunca niye yaygara çıkarır?

Yoksa sizin insanlığınız kısmi midir? Yoksa siz sadece kendi tarafınıza mı insansınız? Ya da sadece kendi bölgenize mi insansınız?

Cenabı Allah demiyor mu? “Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin.” Eğer kin duyuyorsanız dahi adaletsiz olmazsınız.

Dolayısıyla insan olabilmek için adaletli olmak lazım. Düşman bile olsa adaleti elden bırakmamak lazım. Kendi aleyhine bile olsa tarafsız, objektif ve nesnel olmak lazım.

Hâsılı insan olmak doğmak ile olmuyor. İnsan olmak için; tutum, davranış, hareket göstermek gerekir.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
EKREM IŞIK
EKREM IŞIK
FAHİŞ DURUMLAR AFGANİSTAN’IN DÜNÜ, BUGÜNÜ… ŞİKÂYETLER ÜZERİNE… KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER GİRDAP KİMİN UMRUNDA? İNSAN OLAMAZSINIZ! ŞEHİR VE MEDENİYET NE OLUYORUZ? TRAFİK MAGANDALARI EĞİTİMİN EĞİTİMİ ÇEVRE KATLİAMI SEDAT PEKER TAHLİLİ SÖZÜ FİLİSTİN, YAŞANTISI İSRAİL BAYRAM GELDİ AMA… KİŞİSEL VERİLERİMİZ TEHLİKEDE! DİN ETKİSİZLEŞİYOR MU? HIRS, HASARETTİR! GEÇTİ BOR’UN PAZARI… AH MEMLEKETİM, VAH MEMLEKETİM! HDP KAPATILACAK MI? TOPLUMSAL ANALİZ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATILDI! HAKKIDIR HAKK’A TAPAN, MİLLETİMİN İSTİKLAL! İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI BAKİ KALAN BU KUBEDE HOŞ BİR SADA BIRAKMAK AYKIRI AYDIN! KUŞAK REKTÖR İDRİS DEMİR VE ÜNİVERSİTENİN GELECEĞİ PROTESTANLIK AHLAKI VE TOPLUMUN DURUMU CAHİLLİK GİDER, EŞEKLİK BAKİ KALIR! TRAFİK KARMAŞASI VE TOPLUMSAL İLİŞKİLER MÜSLÜMANLIĞIN İÇİ BOŞALTILDI DİJİTAL MAHKÛMİYET AŞI VE AKLA GELEN SORULAR TARIM ALANLARI AZALIYOR NEFES ALAMIYORUZ ORTAK KAYNAKLARIMIZ SAPKINLAR EĞİTİM VE YARINLARIMIZ MİLLETİN KANINI EMDİNİZ! TEHLİKELİ YOLLAR BATMAN’IN SORUNLARI MACRON VE KARİKATÜR FAHİŞ DURUMLAR MEMLEKET MESELESİ BATMAN GÜVENLİ Mİ? GÜVENLİK SORUNLARI CÜBBELİ VE SELEFİLİK ANIZ BELASI SİZDEN GELEN ŞİKÂYETLER GÖRDÜKLERİMİZ, HALKTAN YANSIYANLAR… KENDİNDEN BİLİR İŞİ YENİ MÜJDELER EĞİTİM ŞART ZORLU SÜREÇ KİM(LER) ENGELLİYOR? KORONA MAĞDURLARI TEDBİRİ ELDEN BIRAKTIK HER YERİ YAKIN! BİRKAÇ MÜHİM MESELE YENİ HASANKEYF’İ DE KAYBETMEYELİM SAĞLIĞIMIZ TEHLİKEDE GENÇLER ÖLÜYOR! YATAY YAPILAŞMA KRONİKLEŞENLER BİR BAŞKA BAYRAM KAYYUM VE VALİMİZ HULUSİ ŞAHİN’E İŞSİZİZ KAYYUM VE İMAR RAMAZAN GELDİ Mİ? KORONADAN SONRA NE OLACAK? BU HAL, NE HAL? VİRÜS YAYILMASI NE ZAMAN DURACAK? KORONA NE DİYOR? SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI! LÜTFEN SAKİN OLUN! SURİYE NEREYE? HASANKEYFSİZ KORONA(MA) VİRÜSÜ HİZMETTE VURDUMDUYMAZLIK TEHLİKELİ PLANLAR PİYASA HAYDUTLARI DEPREM SARSMADI MI SİZİ? KANAL İSTANBUL’DA FIRTINALAR KOPARILIYOR NE OLUYOR SİZE? DENETİM YOKSA KURALLAR ÇİĞNENİR! AKDENİZ SAVAŞLARI GELECEK PARTİSİ, GELECEK VAAT EDİYOR MU? DÜZELTİLMESİ GEREKENLER ÖLDÜRÜLENLER EN İYİ ÖĞRETMEN KİM? NEREYE KADAR? DENGE POLİTİKASI YAKIŞMIYOR! BAŞIBOŞLUK! BU ESER SİZİN! YETER ARTIK! SORUNLAR DİZ BOYU AYAKLARIMIN ALTINA ALIYORUM! ÖLMEK İSTEMİYORUM