HALKIN SESİ

AD-SOYAD DEĞİŞİKLİĞİ!

AD-SOYAD DEĞİŞİKLİĞİ!

AD-SOYAD DEĞİŞİKLİĞİ!
07-01-2022 06:35
07-01-2022 09:36
Google News

Adını Beğenmeyenlerin Dikkatine,
Ad – Soyad Değişikliği Ayağınıza Geldi.
Ad - Soyad Değişikliği Beş Dakikada Yapılır,
Hemen Teslim Edilir.
***
Son zamanların popüler konularından biri de bu oldu. Adını veya soyadını değiştirmek isteyen insanlar nüfus müdürlüklerine koştu. Ee ne de olsa bu konu haberlerde “Artık mahkemeye gitmenize gerek yok ! Hemen nüfus müdürlüğüne gidin ve ad–soyad değişikliğinizi yapın.”  şeklinde sunuldu.
Peki işin aslı gerçekten de böyle mi ? Mahkeme kararı hala şart mı yoksa ad-soyad değişikliği için artık mahkemelerle işimiz kalmadı mı ?
Bugün ad-soyad değişikliği ile ilgili cevapsız soru bırakmamaya çalışacağız.
***
Öncelikle belirtelim ki gerçekten de mevzuata eklenen bir geçici madde ile ad-soyad değişikliği isteyen vatandaşlara bir kolaylık sağlandı. Böylece mahkeme kararına gerek kalmaksızın değişiklik taleplerimiz kabul edilebilmekte. Ancak bu her zaman mümkün değil ! Yani her ad-soyad değişikliği için bunu söylemek doğru olmaz. Bazı ad-soyadlar var ki onlar için değişiklik kolay, diğerleri için ise hala mahkeme kararı şart.
***
Medeni Kanun’un 27. maddesi gereği adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden istenebilir. Yani asıl kural, değişiklik taleplerinin mahkemeye iletilmesidir. Ayrıca dikkat ederseniz hakimden bu değişikliği isterken bir “haklı sebebiniz” olması da gerekmektedir. Belirtmek gerekir ki kanundaki “haklı sebep” kavramı oldukça geniş bir anlama sahiptir. Ad-soyad değişikliği talebinde bulunan kişinin gerçekten de bu değişiklik için haklı bir sebebi olup olmadığı her somut olayda ayrı ayrı değerlendirilir.
Ad veya soyadın “gülünç” olması, ad veya soyadın toplumda bir kısım sebeple herhangi bir anlamda “kötü” tanınan bir şahısla özdeşleşmesi, mesleki veya sanatsal gerekçelerle ad veya soyadın kişiye “olumsuz etkileri”, ad veya soyadın bir “travmayı hatırlatıyor olması” gibi sebeplerle “AdSoyad Değişikliği Davası” açılabilir.
Bu tarz bir dava, mahkemenin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama olarak 4 ay – 6 ay gibi bir sürede tamamlanmaktadır.
Ad ve soyad değişikliği davası için yetkili mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Davacı veya avukatı bu davayı davacının ikametgahının bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açabilecektir.
***
Bu tür davalarda davalı kısımda hasım olarak “Nüfus Müdürlüğü” gösterilmelidir. Çoğu zaman dava açan kişilerin ad-soyad değiştirme davası dilekçesinde anne-babayı davalı olarak gösterdiklerini görmekteyim. Bu durum tamamen yaygın bir yanlış bilgiden kaynaklanmaktadır.
***
Bir de Ad-Soyad Düzeltme Davası” dediğimiz bir dava türü vardır. Bu “düzeltme” davaları yukarıda anlatılan “değiştirme” davalarından farklı bir işlev görmektedir. Nitekim ad-soyad değiştirme davası ile davacı, ad veya soyadını tümüyle değiştirmekte veya mevcut ismine yeni bir isim eklemektedir. Oysa ad-soyad düzeltme davası ile davacı, isminde mevcut olan bir hatayı ortadan kaldırarak adını veya soyadını düzeltmektedir. Örneğin, nüfus kaydında “Memet” olarak hatalı yazılan adın “Mehmet” olarak düzeltilmesi, “Rabiye” olarak yazılan adın “Rabia” olarak düzeltilmesi, “Ümüt” olarak yazılan adın “Ümit” olarak düzeltilmesi gibi …
Ad-soyad düzeltme davalarında bariz şekilde bir hata mevcut olduğundan bu davalar çok daha hızlı ilerleyen ve sonuçlanan davalardır.
***
Peki bu “Mahkeme kararına gerek kalmayan haller” nelerdir ?
Mevzuata eklenen geçici maddeye göre, kişinin yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan, genel ahlaka uygun olmayan veya toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen ad ve soyadlar mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir.
Görüleceği üzere burada hem mahkemeler üzerinden bir yük alınarak diğer davaların görülme hızı artırılmaya çalışılmış hem de vatandaşların da yazım hatası ve diğer sayılı sebeplerle ad-soyad değişikliği taleplerinin daha hızlı bir şekilde değerlendirilmesine olanak sağlanmaya çalışılmıştır. Ancak burada önemli olan nokta şudur ki, her türlü ad-soyad değişikliği için bu geçerli değildir. Misal vermek gerekirse, adı “Görkan” olarak yazılmış bir kişi bu adının “Gürkan” olarak düzeltilmesini nüfus müdürlüğünden talep edebilecekken, adı “Görkan” olarak yazılan bu kişi adını “İlker” olarak değiştirmeyi nüfus müdürlüğünden talep edemeyecektir. Çünkü burada artık yazım hatasından kaynaklı bir hatanın düzeltilmesi veya gülünç olarak karşılanan bir adın değiştirilmesi talebi değil, bu şartları taşımayan bir ad değişikliği talebi olduğundan, artık bu kişinin yukarıda anlatıldığı üzere mahkemede Ad-Soyad Değişikliği Davası” açması gerekecektir.
***
Bu arada sevgili Necmettin amcama teşekkürler, güzel isim vermiş bana.
Ama benim soyadımda da zamanında “imla hatası” yapılmış. Bir ara nüfus müdürlüğüne gitmek lazım.

https://www.yenidonem.com.tr/yazarlar/abdulkadir-tasci/ad-soyad-degisikligi/16246/

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Batman' Petrolspor'da sezonun en güzel golü sizce kim attı?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
23 Mayıs 2022 e-gazete