HALKIN SESİ

Mobilyacılar ham madde bulamıyor

Esnaf Konuşuyor adlı köşemde bu hafta mobilyacıları konuk ettim.

Mobilyacılar ham madde bulamıyor
26-03-2022 09:11
Google News

Zamlar karşısında dayanacak güç bulamadığını ve ham madde sıkıntısı yaşadığını belirten mobilyacı esnafı çok dertli.

Ham maddelerin dışarıya ihraç edilmesinden dolayı iç piyasada yaşanan ham madde sıkıntısı,

Kent geneline dağınık yayıldıkları için ihtiyaç duydukları modern bir mobilyacılar sitesi,

Mazot fiyatlarına gelen zamlardan dolayı nakliye bedellerinde yaşanan artışlar,

Ekonomik krizden dolayı alım gücü düşen vatandaşa ürün satamadıkları yönündeki sitemlerini dinledim.

İşte mobilya mağazası sahiplerinden gelen açıklamalar…

“TİCARET SİSTEMİ TAMAMEN NAKİT PARAYA DÖNDÜ”

Mehmet Şah Aksoy “Ben eskiden çiftçiydim ama 2000 yılından sonra çeşitli işler yaptım. 13 yıldır halı mağazası işletiyorum. Son 5 yıldır ise mobilya sektöründeyim. Çarşı Mahallesi, Mehmet Sincar Caddesinde bulunan Kozluk Bermal Mobilya mağazamı 5 yıldır işletiyorum. Meslekle ilgili en önemli sorunumuz zamlardır. Sattığım ürünün yerine tekrardan o ürünü o fiyata alıp koyamıyorum çünkü sürekli zamlanıyor. Özellikle yakıta gelen zamlar da bizi çok sıkıntıya düşüren bir durum. Bizim bir servis aracımız var ve sürekli aktif olarak çalışıyor. Eskiden 350 lira gelen elektrik faturası şuanda 1700–1800 bazında geliyor. Üstelik sadece alt katın ışıklarını açıyoruz. Son 1 yılda 3000 liraya aldığımız bir ürün 7400 olmuş yani yüzde 120 dolaylarında artış var. Bu da haliyle fiyatlara yansıyor. Biz fiyat artışını en aza indirmek için vatandaşlarımıza karımızı yüzde 10–20 bazında tutuyoruz. Bu da karımızdan yüzde 40 zarar demek. Kiram olmadığı halde işi bırakmayı düşünüyorum. Vatandaşlara tavsiyem mobilya alacaklarsa güvenilir, referanslı birinden alsınlar. Ticaret sistemi şuanda tamamen nakit paraya döndü çünkü sattığımız ürünün yerini doldurmamız lazım. Para nakit ödemeyince 1200 liradan sattığım bir ürünün parası ödenmeden fiyatı artıyor”

‘’MÜŞTERİ SAYIMIZDA YÜZDE 60’LIK DÜŞÜŞ VAR’’

Ekrem Aksoy “Firmamızın kuruluş tarihi 1979. Babamdan bana kaldı. Batman Mobilyacılar ve Dayanıklı Tüketim Malları Derneği Başkanıyım. 2019 yılında derneğimizi kurduk ve 3 yıldır başkanlığını yapıyorum. Raman Mahallesi Komando Caddesinde bulunan Aksoy Mobilya mağazasını 20 yıldır işletiyorum. Mağazamız 4500 metre kare ve bölgenin en büyük mağazalarından biridir. Ürünlerimizin çoğu özel üretimdir. Uzun ömürlü ve dayanaklı ürünler satmaktayız. Meslekle ilgili en önemli sorunumuz artan maliyetlerden dolayı fiyatların artması ve vatandaşların alım gücünün azalmasıdır. Artan nakliye fiyatları da bir diğer sorunumuz. Geçen yıl 250 gelen yatak odasının şuan ki nakliye bedeli 1250 lira ve sürekli de artmaktadır mazottan dolayı. Eskiden gelen müşteri mağazayı gezer, beğendiği ürünler üzerinden pazarlığını yapardı ve satışı gerçekleştirirdik. Şuan ise müşteri mağazaya girince sadece bütçesine uygun ürün bulunca girip bakıyor. Mobilya fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 100 ile 120 arasında artış var. Bu da hem vatandaşı hem de evlenecek çiftlerimizi ciddi anlamda zorlamaktadır. Eskiye göre müşteri sayımızda yüzde 60 düşüş var”

‘’MOBİLYA FİYATINDAKİ ARTIŞIN SEBEBİ HAM MADDE İHRACATI’’

İlyas Mustafaoğlu “Ben bu mesleğe imalattan başladım. Ortaokul 2 yıllarından beri çıraklıkla başladığım bu sektörde aile şirketinin sahibiyim. Ziya Gökalp Mahallesi 7. Cadde de bulunan Ergün Mobilya mağazamı 21 yıldır işletiyorum. Mobilya üzerine 3 mağazamız (Mifo Home, Bambi Yatak) var. Meslekle ilgili en önemli sorunumuz gelen zamlardır. Bazen haftada 2 kez fiyatlara zam geliyor. Özellikle yılbaşından sonra mobilya fiyatlarına yüzde 100 zam geldi. Bu da vatandaşın alım gücünü zorladığı için sadece fiyat soruyorlar ve almadan gidiyorlar. Biz kaliteli ürünler sattığımız için müşterilerden olumlu geri dönüşler alıyoruz. Asgari ücret ve sigortaların artmış olması mobilya fiyatlarına da yansıdı. Nakliye bedeli olarak eskiye göre yüzde 200 zamlı şuanda. Ben burada 4 kişiyi istihdam ediyorum. Fiyat artışlarından dolayı müşteri sayımızda yarı yarıya düşüş var. Mobilya fiyatlarındaki artış ham madde ve malzemelerin yüzde 80 oranında dışarıya ihraç edilmesinden kaynaklanıyor. İç piyasaya sadece yüzde 20’lik bir kısım kalıyor. Yetkililerden bu soruna çözüm bulmalarını rica ediyorum”

“HAM MADDE BULMAKTA SIKINTI YAŞIYORUZ”

Nesrullah Tunç “Mobilya sektörüne 2012 yılında başladım. Şirinevler Mahallesi Atatürk Bulvarında bulunan İdeal Mobilya Mağazamı 11 yıldır işletiyorum. Meslekle ilgili en önemli sorunumuz, kur artışı ve ihracattan dolayı ham madde fiyatlarının çok yüksek olmasıdır. İnsanların alım gücü düştüğü için müşteri potansiyelimizde yüzde 60 oranında bir düşüş var. Genel giderlerin(kira, elektrik, maaşlar, nakliye, SSK vs.) yükselmesi bizi zorluyor. Bu genel giderler hem bizim hem de üreticinin fiyatlara yansıtmasından dolayı perakende’de de ekstra bir zam meydana geliyor. Biz de bu zamlardan memnun değiliz çünkü bize dönüşü olumsuz oluyor ancak maliyetler artınca biz de mecbur kalıyoruz. Ham maddeler ihraç edildiği için piyasada ayna, cam, sunta, MDF, metal gibi ham madde ürünlerini bulmakta zorluk çekiyoruz. Ürün az olunca haliyle fiyatlarda sürekli artış halinde. Devletimizin zamlarla ilgili çok ciddi önlemler ve yasalar çıkarması lazım. Yoksa bu zamların önüne hiçbir zaman geçilemez”

“BATMANDA BULUNMAYAN EN İYİ MARKALARLA ÇALIŞIYORUZ”

Celal Orun “Meslek hayatımız 2010 yılında başladı. Gültepe Mahallesi Demokrasi Bulvarında bulunan Orunlar Life mobilya mağazamı işletiyorum. Meslekle ilgili en önemli sorunumuz; Bütün mobilya sektörünün çok dağınık olması ve bir arada olamamalarıdır. Mobilya sektöründe olanlar için bir arazinin veya bölgenin tahsis edilerek bir araya getirilmesini istiyoruz. Bir araya geldiğimiz taktirde bütün müşterilerimiz yorulmadan, gezmeden, kafalarımdaki ürünü çabukça bulabileceklerini biliyoruz bu bölge sayesinde. Sektörel anlamda Diyarbakır’da kral bir marka olduğumuzu ve Batmanda da Orunlar Life bünyesinde bu başarıyı sağlayacağız. Eskiye göre müşteri potansiyelimizde düşüş var çünkü kur ve enflasyon buna sebeptir. Biz, Batmanda bulunmayan en iyi markalarla çalışıyoruz. Bunlar, fuarlarda en beğenilen ve en kaliteli üretim yapan markalardır. Mağazamız 2000 metre kare olup, 8 çalışanımızla en iyi hizmeti veriyoruz. Memnuniyet kısmı bizim için çok önemli. Eskiden Alfemo bünyesindeyken bile bu memnuniyeti maksimum derece de sağladık. Şuanda ise Orunlar Life olarak yolumuza en iyi şekilde devam etmeyi düşünüyoruz. Herkesin farklı ürünler ve kaliteli ürünler görmesi açısından kesinlikle mağazamıza davet ediyoruz”

“MOBİLYALAR VATANDAŞIN GELİR SEVİYESİNE GÖRE SINIFLANDIRILIR”

Ferhat Güneş “Mobilya sektörüne 28 yaşında başladım. Aynı zamanda iç mimarlık yapıyorum. Gültepe Mahallesi Köprülü Kavşakta bulunan ve bir Yataş grup markası olan Divan Ev mobilya mağazamı işletiyorum. Bu sektör, güzel bir sektör. Yeni evlenenlere, evini yenileyenlere hitap eden bir sektör ve biz de bu sektörün bir parçası olmaktan mutluyuz. Biz burada 2 genç girişimci olarak hizmet veriyoruz. Ortağım İsmail Soysal’da aynı zaman da mobilya imalatçısıdır. Mağazamız 1400 metre kareden oluşuyor. Oturma grubu, yemek ve yatak odası, genç odası ve ev tekstili gibi ürünler satıyoruz. Toplamda 10 personelimizle vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Mobilyalar insanların gelir seviyesine göre A,B,C,C1,C2 olarak sınıflandırılır. Tüm kurumsal mobilya markalarının hitap ettiği grup B sınıfıdır ama kötüye giden ekonomiden kaynaklı B sınıfının büyük bir kısmının C sınıfına kaymasından kaynaklı, insanların mobilya alış gücünü arttırmak adına tasarımsal olarak B sınıfına fiyat olarak C sınıfına hitap eden bir Yataş grup markası olan Divan Ev mobilya olarak fiyat odaklı hizmetini sürdürüp, bu sıkıntılı dönemden vatandaşlarımızın daha uyguna mobilya sahibi olmasına katkıda bulunmanın çabası içerisindeyiz”

“GELEN ZAMLAR SEKTÖRE UYGUN YAPILSIN”

Suzan Sağlam “Gültepe Mahallesi Köprülü Kavşakta bulunan Çilek mobilya mağazasını işletiyorum. 4 yıldır bu sektördeyim. Çocuk, genç ve bebeklere hitap ediyoruz. Çilek mağazaları kurumsal olduğu için ve marka bilinilirliğinden dolayı satışlarla ilgili bir sıkıntımız yok. Marka bilinilirliğinden ötür, markanın verdiği kampanyalardan ötürü müşteri potansiyelimiz sürekli olarak gelişmekte ve artmaktadır çünkü müşterilerimizi mağdur etmeyecek bir kurumsallığa sahibiz. Markanın dışında bizim yaptığımız esnaflık da önemlidir. Bizim, müşteri memnuniyetimiz, müşteriyi önemsememiz, müşterinin işini kolaylaştırmamız, bizim mağaza olarak yaptığımız en güzel reklamdır. Biz direk fabrikaya bağlı çalışan bir mağazayız. Tabi ham maddelere zamlar geldiği takdirde haliyle mağazaya gelen ürünlerde zamlanıyor ve alım gücü zayıflıyor. 6 kişilik ekibimizle vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Talebim, gelen zamların biraz daha sektöre uygun yapılmasıdır”

“MAĞAZA KENDİNİ DÖNDÜREMİYOR”

Muharrem Eren “Bu mesleği 10 yıldır yapıyorum. Biz burada genelde ofis, mutfak ve bahçe mobilyaları satıyoruz. Gültepe Mahallesi Adliye Binası yanında bulunan Sandelyecim Mobilya mağazamı işletiyorum. 10 personelimle vatandaşlara en iyi hizmeti vermeye çalışıyorum ama çalışan sayımızı 8’e düşüreceğiz çünkü ekonomik krizden dolayı personel azaltmaya gitmek zorunda kaldım. Burası 1000 metre kare alana sahiptir. Meslekle ilgili en önemli sorunumuz; Sürekli gelen zamlardan dolayı insanların alım gücünün düşmüş olmasıdır. Mağaza şuanda kendini döndüremiyor. Bir yemek masası 12 bin lira olduğunda bir memur aldığı maaşla o masayı nasıl alsın? Eskiye göre müşteri sayımızda yüzde 70’lik bir düşüş var. Biz burada kaliteli ve sağlam ürünler satıyoruz. Gelen zamları vatandaşlara en az yansıtmak için elimizden geleni yapıyoruz”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
25 Haziran 2022 e-gazete