ROPÖRTAJ

“NE SAĞCIYIZ NE SOLCU, YELPAZENİN TAM ORTASINDAYIZ”

Deva Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, Sonsöz Web TV’ye konuştu.

“NE SAĞCIYIZ NE SOLCU, YELPAZENİN TAM ORTASINDAYIZ”
19-02-2022 09:17
19-02-2022 11:31
Google News

Gazetemiz Sonsöz’ün

youtube üzerinden yayın yaptığı

Sonsöz WEB TV’de

Astroloji, sanat, kitap, özel söyleşi canlı yayınlarına

Siyasi Gündem Programları da eklendi.

Deva Partisi Batman İl Başkanı Avukat Melik Müjdeci,

Siyasi Gündem’in ilk canlı yayın konuğu oldu.

Moderatörlüğünü yaptığım programda

Gazetemizin Sahibi Ercan Atay sordu,

Müjdeci ise tüm içtenliğiyle dobra yanıtlar verdi.

Genel Başkan Ali Babacan ve

Genel Başkan Yardımcısı Batmanlı Hemşerimiz Av. Emin Ekmen’in de

Online katıldığı yayında,

Olası seçim ve ittifak ihtimalleri,

Hayat pahalılığını konuştuk.

Deva Partisi’nin 1 yılda Batman’da yaptığı çalışma ve temasları,

Sahada edindiği izlenimleri detaylıca anlattı Müjdeci.

Yayınımızı, yazıya döktük, izlemeyenler için.

Siyasi Gündeme buyrun…

-Neden siyaset?

“Meslek hayatımın ilk zamanı, OHAL dönemine denk geldi. OHAL’de avukatlık yapmak zordur. Hükümetin yanlışları ve yargıdaki problemlere eğilmek durumunda kaldım. Bilhassa OHAL döneminde birçok insanın hayatına dokunmaya çalıştım. OHAL şartlarında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Referandumu vardı. Yasama, yürütme ve yargının bir fren mekanizmasına girdiği, yetkilerin tek elde toplanması sonucunda yargıdaki savunmanın etkisinin azalacağını görerek, bu sistemin yanlışlığını vatandaşlara bir birey olarak anlatmaya çalışıyordum. Bu yanlışlıkları anlatırken çözüm odaklı neler yapabileceğimi düşündüm. Karanlığı lanetlemektense bir mum yakmak amacıyla siyasete girdim”

REZA SARRAF, ‘ALİ BABACAN’DAN UZAK DURUN’ DİYORDU

-Peki neden Deva Partisi?

“Siyaset çok geniş bir alan. Bu alanı liyakatli insanların doldurması gerektiğini düşünüyor ve böyle bir insan gelse de bu ülkeyi düzeltse diyordum. Genel Başkanımız Ali Babacan bir parti kurduğunda, bu kişi o olabilir mi diye düşünmüştüm. Genel Başkan Yardımcımız M. Emin Ekmen’in açıklamalarını takip ediyordum. Genel Başkanımızın açıklamalarından ve geçmişteki pratiğine bakarak, kafamdaki soruların cevaplarını buldum ve Deva Partisi’ne ikna oldum. 2002-2009 yılları arasında ekonomiden sorumlu bakan olarak görev yaptı. Bu dönemde ülkemiz 2001 krizinin etkilerini düzeltti. 2008 yılında Avrupa’yı sarsan krizde ülkemiz etkilenmedi. Genel Başkanımızın ismi bir tapede geçiyordu, Reza Sarraf’ın kayıtlarında ismi söyleniyordu. Reza Sarraf şöyle diyordu ‘Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’ten uzak durun’. Genel Başkanımız yolsuzluklara müsamaha etmeyeceği için ismi bu şekilde geçiyordu. Bunlar beni Deva Partisi’ne ikna etti. Deva Partisinde daha önce hiç siyaset yapmamış insanlar için yüzde 50 kotası vardı. Sadece bir teşkilat değil, bir siyasi kültür inşa etmek istiyor olması da bu partiye geliş sebeplerimden biriydi”

32 MERKEZ KÖYDEN 17’SİNE ATAMA YAPTIK

-İl Başkanı olarak ne zaman göreve başladınız?

“30 Haziran 2020 tarihinde göreve başladım. Teşkilatlanma çalışmalarımızı hızlandırdık. Tüm ilçe kongrelerimiz tamamlandı. 49 mahallemize temsilciler atandı. 32 merkez köyümüzden 17’sine temsilci atadık. Diğer ilçelerimizde yüzde 60 oranında mahalle ve köy temsilcisi atamaları yapıldı”

ALİ BABACAN, BATMAN’A DOKUNDU

-Ali Babacan 2 defa Batman’a geldi. Bu ziyaretlerinde neyi gözlemlediniz?

“Genel Başkanımız Batman’a geldiğinde her yere dokundu. Batman’da STK buluşmaları, basın buluşmaları, esnaf ziyaretleri yaptı. Kongrelere katıldı, ilçe binası açılışları yaptı. Esnafın tavrı ‘kurtarın bizi. Ekonomiyi anca siz düzeltirsiniz’ şeklindeydi. Vatandaş göstermiş olduğu tepkilerde son derce de haklıydı”

-İl Teşkilatı olarak çalışmalarınızı hangi programda yürütüyorsunuz?

“16 il başkan yardımcımız, 30 asil 15 yedek yönetim kurulu üyemiz var. Yönetim kurulu üyelerini belirlerken 4 kritere göre belirledik. İstekli ve inançlı, iyi insan, işinde iyi insan ve demokrat olması kriterlerini baz aldık. Genel Merkezimizin belirlediği kotalar vardı. Yönetime ilk defa siyaset yapmış kişi kotası yüzde 50 olarak belirlenmişti, bizim teşkilatımızda bu oran yüzde 80 oldu. Yüzde 20 genç siyasetçi kotası vardı, bizim teşkilatımızda bu oran yüzde 50–60 oldu. Yüzde 35 cinsiyet kotamız ve yüzde 1 engelli kotamız var. Bu kotaların büyük bir bölümünü sağladık, iyi bir teşkilat kurduk. Bu arkadaşlarımız ile sahada aktif çalışıyoruz”

-Genel Başkanınız Ali Babacan için ‘AK Parti’deyken neden sesiniz bu kadar yüksek çıkmadı’ eleştirisi var. Siz bu konuda ne söylemek istersiniz?

“Genel Başkanımız o dönem ekonomiden sorumluydu. O dönemler ekonomik anlamda ülkemiz iyi durumdaydı. Genel Başkanımızın 2010–2012–2014 yıllarında defalarca istifa sunduğu biliniyor. 17 -25 Aralık 2013 tarihinden bir süre sonra da babacannediyor.com adresinde belirtildiği gibi ‘yolsuzluk varsa bu yolsuzluğun üstü örtülmemeli. Bu yolsuzluğa asla müsamaha gösterilmemeli, varsa bir yolsuzluk bu araştırılmalı. Bunu yapan varsa cezasını çekmelidir’ demiştir. Katıldığı bir programda ‘Bakanlar Kurulu kararında imzam gerekiyordu, benim yurtdışına çıkmam istendi. Sen atmıyorsan vekilin atsın şeklinde beyanda bulundular. Ben veya vekilim atacaksa o imzayı fark etmez. Ben yurtdışına çıkmıyorum’ diyerek tavrını anlatmıştır. Kendi alanı ile ilgili problemlerde daima sesini yükseltti. Örneğin Varlık Fonuna izin vermedi. Şu anda tüm yetki hükümetin elinde olduğu için üzülerek söylüyorum ki yargı dahil birçok kurum etkileniyor”

-Saha çalışmalarında nelerle karşılaşıyorsunuz?

“Vatandaşlarımızın geneli bizi güzel karşılıyor. Dağıttığımız broşürlerimizin nerdeyse tamamı alınıyor. Broşür dağıttığımızda bir ara vatandaş almadı, Ali Babacan’ın ismini duyunca dönüp aldı. Bazen olumsuz tepkiler de oluyor. Tabi HDP seçmeninin ağırlıkta olduğu bir ilde yaşıyoruz. ‘Benim partim belli’ diyen bir seçmen kitlesi de var. Biz bu kişilere de ‘herhangi bir partiyi desteklemenizin bir sakıncası yok sadece bizi de dinleyin, araştırın’ diyoruz.  Biz özgürlüklerin gelmesi, yeniden özgür bir ortamın olması ve HDP’nin de özgür bir siyaset yapabilmesi için iktidarın değişmesi gerektiğini söylüyoruz”

“EYLEM PLANLARINDA 90-360 GÜNDE NELER YAPACAĞIMIZ BELLİ”

-Deva Partisi’nin uzu uğraşlarla hazırladığı Eylem Planlarında neler var?

“Demokrasiye Geçiş Eylem Planımız, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yanlışlarından bir an evvel kurtulmamız için hazırlandı. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi öngörüyoruz. Daha güçlü yürütme, meclis, yargı istiyoruz. Biz bu kuvvetlerin birbirinden keskin bir şekilde ayrıldığı ama birbiri ile denge, denetim içinde olduğu bir sistem istiyoruz. Demokrasi Eylem Planı, Tarım Eylem Planı, Yarına Atılım Eylem Planı, Sosyal Politikalar Eylem Planı, Afet Eylem Planı olmak üzere 5 başlıkta plan açıklandı. Devamı gelecek. Hükümete geldiğimiz zaman ilk 90 gün ve 360 günde neler yapacağımız bu planlarda bellidir. Tarım şehri olduğumuz için Tarım Eylem Planı’nı önemsiyorum. Çiftçinin gübresinin yarısını geri vereceğiz, çiftçinin faizlerini iki yıl öteleyeceğiz, mazotta ödemiş olduğu ÖTV miktarını iade edeceğiz. Çiftçinin elektrik faturalarına özel bir tarife getireceğiz. Çiftçinin üretim yaptığı mallara haciz gelmeyecek. Genel Başkanımız ‘veremeyeceğimiz sözü tutmayacağız’ diyor. Partimiz ana dilde eğitimi savunur. Kürt Sorunu’nun demokratik bir zeminde tartışılması, her türlü talebe karşı güvence oluşturulması, devlet tarafından vatandaşların haklarının güvence altına alınması gerektiğini savunuyoruz. Engelli kotası olan tek partiyiz. İl binamızı seçerken de erişebilir olmasına önem gösterdik”

KENTİN EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİK”

-Saha temaslarında yaptığınız gözlemlere göre Batman’ın en büyük sorunu sizce nedir?

“Batman’ın en büyük sorunu işsizliktir. İş bulamayan gençler kötü alışkanlıklar ediniyor. Batman’da 35 bin insanın çalıştığı bir tekstil alanı var ama kendimize ait bir markamız yok. Gaziantep organize sanayileri ile şehri kalkındırırken, ithalat ve ihracata katkı sunuyor. Batman’da genç bir potansiyel olmasına rağmen şehri kalkındıracak bir alanımız yok. Kent olarak Türkiye’de üretilen petrolün yüzde altmışını üretiyoruz. Petrolün katma değerinden en az faydalanan illerinden biriyiz. Bu katma değeri artıracak çalışmalar yapmalıyız. Bu ülkeye bir güven gelirse yatırım gelir, istihdam olur”

-Broşür dağıtımında idari para cezası uygulanmıştı, değil mi?

“Vatandaşlarımızın en büyük sıkıntısı elektrik faturaları olunca ilk basın açıklamamızı Dedaş önünde yaptığımız zaman bir otobüs dolusu polis bekliyordu, gayet anlayışlı karşıladılar. İkinci açıklamamızı yapacağımız zaman bu açıklama için izin alıp almadığımız soruldu. İzin alma zorunluluğumuz olmadığını belirttim. Broşür dağıtmaktan dolayı ceza verdiler. Biz de yasal yolları kullanıp itiraz ettik”

-Deva, sağ partisi midir, sol partisi mi?

“Biz siyasi yelpazenin tam ortasındayız. Vatandaşlarımızın tamamını kucaklayacak bir siyasi yapıyız. Bu kadar kutuplaşmanın olduğu bir dönemde birleştirici bir yerdeyiz. Bu ülkede insanların daha fazla ötekileştirilmemesi için kendimizi herkese eşit mesafede görüyoruz”

-Ekranlarda yeterince yer edinebiliyor musunuz?

“Ana akımda gösterilmememiz ciddi bir problemdi aslında tabi televizyon izlenme oranları da gün geçtikçe azalıyor. Artık yeni mecralar oluştu, insanlar haberleri farklı platformlar üzerinden takip ediyor. Sosyal medyada vatandaşların sayısı artıyor. Biz de sosyal medyayı aktif kullanan bir partiyiz. Görülmemizi artırmak için saha çalışmaları çok önemli. Kadın Çalışmaları Başkanlığımız, bir günde 100 kapı çalarak partimizi tanıtıyor. Bu şekilde vatandaşa ulaşmaya çalışıyoruz”

-Son olarak ne söylemek istersiniz?

“Yargı mensuplarına kimse size mesaj göndermeyecek, siz yasalar ne diyorsa, vicdanınız ne diyorsa öyle karar verin diyeceğiz. Gazetecilere nefret ve hakaret olmadığı müddetçe istediğinizi yazın, çizin diyeceğiz. Dev Partisi iktidarında bu olacak. Adaletin olduğu ülkede yatırımlar da artacak, istihdam da olacak”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?